UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kłodzko - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Obchody 100-lecia obecności kobiet w Policji w Polsce


Z okazji stulecia powołania pierwszej policji kobiecej w Polsce, w Kłodzku oraz w całym kraju odbywają się różnorodne uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Historia kobiet w Policji sięga 26 lutego 1925 roku, kiedy to minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o utworzeniu jednostki policji kobiecej. W ciągu minionych stu lat, kobiety w służbie policyjnej przeszły długą drogę, zdobywając uznanie na wielu płaszczyznach działalności. Obecnie w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, co stanowi znaczący wkład w rozwój tej formacji.

W 1925 roku, pierwsze policjantki przeszły specjalistyczne szkolenie, które przygotowało je do pełnienia działań w zakresie zwalczania przestępczości związanej z prostytucją i handlem ludźmi. Historia kształtowania się policji kobiecej w Polsce jest pełna wyzwań oraz przeszkód, jednak determinacja i zapał kobiet do pracy przyczyniły się do umocnienia ich pozycji w strukturach policyjnych. Warto zauważyć, że pierwsze kursy dla kobiecej policji nie były łatwe, z uwagi na sceptycyzm i mniejsze zainteresowanie kadrą żeńską.

W miarę upływu lat, liczba policjantek w Policji rośnie, a ich zadania stają się coraz bardziej zróżnicowane. Zmieniające się przepisy oraz organizacja edukacji policyjnej stworzyły wiele możliwości rozwoju dla kobiet w tym zawodzie. Obecnie, kobiety pełnią w Polskim wymiarze sprawiedliwości szereg funkcji, w tym w obszarze prewencji, kryminalistyce i pomocy społecznej. Przykład policji kobiecej w Polsce stał się wzorcem dla wielu innych krajów, a ich osiągnięcia są wysoko cenione zarówno w kraju, jak i za granicą.

Źródło: Policja Kłodzko


Oceń: Obchody 100-lecia obecności kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:24


Zobacz Także