Wojciech Brochwicz


Wojciech Raduchowski-Brochwicz, urodzony 5 sierpnia 1960 roku w Kłodzku, jest postacią znaczącą w polskim systemie prawnym, a także w strukturach państwowych. Jako prawnik oraz urzędnik państwowy, zdobył sobie uznanie w różnych środowiskach. Obecnie pełni funkcję pułkownika Straży Granicznej, a także Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wojciech Brochwicz jest absolwentem licznych szkoleń dotyczących zarządzania kryzysowego, które odbywał w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Te międzynarodowe doświadczenia znacznie wzbogaciły jego kompetencje w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi.

Od 1987 roku aktywnie praktykuje jako prawnik. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się od roli radcy prawnego, a w kolejnych latach przeszedł do praktyki jako adwokat, zyskując szeroką wiedzę oraz doświadczenie w różnych aspektach prawa.

Życiorys

Wojciech Brochwicz jest absolwentem I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, gdzie ukończył naukę w 1979 roku. Następnie studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zdobył wykształcenie prawnicze, a także odbył aplikację sądową oraz radcowską.

W 1990 roku odegrał znaczącą rolę jako współtwórca jednostki specjalnej „Grom”. W swojej karierze zawodowej pracował jako doradca dla ministra spraw wewnętrznych, a także dla prezesa Rady Ministrów oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego. Brochwicz pełnił kluczowe funkcje dyrektora w Urzędzie Ochrony Państwa oraz zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej. W Radzie Ministrów Jerzego Buzka odpowiadał za przygotowanie ustawodawstwa dotyczącego walki z terroryzmem.

Po roku 2001 był członkiem komitetu konsultacyjnego przy Andrzeju Barcikowskim, ówczesnym szefie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Miał również propozycję objęcia stanowiska Szefa Agencji Wywiadu od Marek Belki, gdy Zbigniew Siemiątkowski zdecydował się odejść, lecz odmówił tej oferty.

Po zakończeniu pracy w administracji państwowej, Brochwicz nawiązał współpracę z firmą prawniczą R. Smoktunowicz & L. Falandysz. Obecnie prowadzi swoją kancelarię prawniczą i jest stałym felietonistą „Gazety Finansowej”. Dodatkowo jest jednym z założycieli Klubu Nowe Centrum.

W 2005 roku przyczynił się do zwołania przesłuchania przez sejmową komisję śledczą w sprawie PKN Orlen, gdzie świadkiem była była asystentka Włodzimierza Cimoszewicza, Anna Jarucka. Ludwik Dorn skomentował wówczas, że Brochwicz stał się „uosobieniem wszystkich patologii służb specjalnych”. Po pozwie o naruszenie dóbr osobistych skierowanym przeciwko Dornowi, Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że nie musi on przepraszać Wojciecha Brochwicza za swoje słowa.

Wojciech Brochwicz zasiadał w władzach spółek Ryszarda Krauzego oraz w Biotonie, a także u Aleksandra Gudzowatego. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, co stanowi ważny element jego kariery zawodowej.

Rodzina i nazwisko

Matka Wojciecha, Krystyna Raduchowska, była nauczycielką polskiego w Kłodzku. Jego ojciec, płk Raduchowski (zmarły w 1996 roku), pełnił funkcję szefa Studium Wojskowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego żona, Urszula, pracuje jako radca prawny.

Początkowo, podobnie jak cała jego rodzina, Wojciech używał nazwiska Raduchowski. Swoje nowe nazwisko zaczął stosować w 1990 roku, kiedy został sekretarzem komisji weryfikującej byłych esbeków. Po pewnym czasie przyznał, że decyzja ta była podyktowana względami bezpieczeństwa, ponieważ jego nazwisko pojawiło się w prasie, a członkowie komisji otrzymywali groźby. W późniejszych latach podjął inną wersję tej historii, twierdząc, że zamiana nazwiska miała na celu ukrycie prawdziwej tożsamości w Białymstoku.

Przypisy

  1. Nota biograficzna na stronie kancelarii adwokackiej.
  2. Kontrowersyjny prawnik Janusza Kaczmarka, tvn24.pl.
  3. Wojciech Brochwicz kontaktował Jarucką z Miodowiczem, Wikinews.
  4. a b Wojciech Brochwicz: Jarucka nie ufała prokuraturze, Wywiad Moniki Olejnik, Gość Radia ZET, 05.09.2005 r.
  5. Sąd: Dorn nie musi przepraszać Brochwicza, gazeta.pl, 14.07.2009 r.
  6. Lista absolwentów na stronie I LO, chrobry.org.
  7. a b Pierwszy kadrowy, Wprost, nr 1/2008 (1306).
  8. To nie jest kraj dla starych ludzi, „Magazyn Gazety Wrocławskiej” nr 21 z 07.03.2008 r.
  9. a b Piotr Lisiewicz, Człowiek z cienia. Nieznane fakty z życiorysu Wojciecha Brochwicza, Gazeta Polska, 13.11.2007 r.
  10. M.P. z 2015 r. poz. 505

Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":

Robert Boese | Janusz Margasiński

Oceń: Wojciech Brochwicz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:9