W ostatnich dniach podjęto nowe działania mające na celu ostrzeżenie społeczeństwa przed zagrożeniem ze strony cyberprzestępców podszywających się pod przedstawicieli banków. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” ma na celu edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony przed oszustwami. Przykłady niebezpiecznych sytuacji, w których można stać się ofiarą, skłaniają do większej ostrożności w kontaktach telefonicznych z rzekomymi pracownikami instytucji finansowych.
W ramach kampanii Związek Banków Polskich oraz inne instytucje finansowe, w tym Policja, przypominają, jak ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznanymi numerami. Przestępcy potrafią w łatwy sposób sfałszować swoje numery telefonów, prezentując się jako pracownicy banków, co stwarza duże ryzyko dla użytkowników.
Osoby dzwoniące do klientów często wywierają presję, twierdząc, że sytuacja wymaga natychmiastowego działania. W takich przypadkach zaleca się natychmiastowe przerwanie rozmowy i samodzielne skontaktowanie się z bankiem przez oficjalne kanały. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej korzystać z infolinii bankowej, aby potwierdzić tożsamość rozmówcy oraz uzyskać pewność, że nie padło się ofiarą oszustwa.
Kampania edukacyjna zyskała wsparcie znanych osobistości, takich jak Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz zachęcają innych do ostrożności. Bezpieczeństwo w sieci oraz świadomość zagrożeń to kluczowe elementy ochrony przed działaniami cyberprzestępców, dlatego warto na bieżąco edukować się w tym zakresie.
Źródło: Policja Kłodzko
Oceń: Uwaga na Cyberprzestępców: Jak Nie Daj Się Oszukać?
Zobacz Także