UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kłodzko - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kamil Śmiałkowski


Kamil M. Śmiałkowski, urodzony 29 grudnia 1971 roku w Kłodzku, to wysoce uznawany polski krytyk filmowy oraz dziennikarz, który zasłynął w wielu dziedzinach związanych z kulturą popularną. Jako publicysta komiksowy i filmowy, zyskał reputację dzięki swoim wnikliwym analizom oraz recenzjom dzieł kina i komiksu.

Wielowymiarowa kariera Śmiałkowskiego obejmuje również rolę scenarzysty komiksowego, co dowodzi jego twórczej wszechstronności. Miał on także zaszczyt piastować stanowisko byłego redaktora naczelnego serwisu naekranie.pl, który wcześniej nosił nazwę hatak.pl, w którym prowadził interesujące dyskusje na temat różnorodnych zjawisk filmowych.

Oprócz pracy dziennikarskiej, Kamil Śmiałkowski jest autorem wielu książek oraz scenariuszy do programów telewizyjnych i koncertów kulturalnych, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwijanie sztuki i ratowanie jej tradycji. Co więcej, jego dorobek obejmuje również komiksy reklamowe, które uwidaczniają jego zdolności kreatywne i umiejętność dotarcia do różnych grup odbiorców.

Życiorys

Debiut Kamil Śmiałkowskiego w świecie literatury miał miejsce w grudniu 1986 roku, kiedy to opublikował swoje pierwsze teksty w popularnym magazynie „Świat Młodych”. Studia z zakresu filologii odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim, co stanowiło fundament jego kariery w dziedzinie kultury i tworzenia tekstów prasowych.

W 1999 roku, rozpoczął współpracę jako redaktor i współwłaściciel czasopisma Hyperion, a poniżej przedstawiam jego dalsze osiągnięcia:

  • w latach 2001–2002 pełnił rolę redaktora działu kultury w „Newsweeku”,
  • w latach 2002–2004 kierował działem publicystyki w „KKK”,
  • w 2003 roku zajął stanowisko redaktora naczelnego pisma dla dzieci „Miś”,
  • w latach 2003–2004 był redaktorem w „Wproście”, a w latach 2004–2005 zastępcą szefa działu kultury w tym samym czasopiśmie,
  • w latach 2005–2006 redagował miesięcznik satyryczny „Chichot”,
  • w latach 2006–2007 był redaktorem naczelnym magazynu „Premiery”,
  • na przełomie 2009 i 2010 roku, pełnił funkcję zastępcy, a następnie obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Oprócz redagowania, Śmiałkowski jest autorem wielu artykułów, które publikowane były w takich tytułach jak „Machina”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza” i „Nowa Fantastyka”. Jego twórczość obejmowała także komiksy, które ukazywały się w „Playboyu”, „Hustlerze”, „KKK” i „Misiu”.

W 2007 roku, był scenarzystą i prowadzącym program Zap emitowany w TVP1. Śmiałkowski ma również na koncie wiele inicjatyw filmowych. Jest jednym z pomysłodawców oraz organizatorów filmowych antynagród Węże, które są przyznawane corocznie od 2012 roku. Ponadto, jest współtwórcą popkulturowych nagród „Misie”, które zostały po raz pierwszy wręczone w 2017 roku.

Współpracował ponadto przy scenariuszu oraz wystąpił w epizodycznej roli w komedii Juliusz, która miała swoją premierę we wrześniu 2018 roku.

Publikacje

Warto zwrócić uwagę na publikacje Kamiła Śmiałkowskiego, które ukazały się na przestrzeni lat.

  • 2009 – Bond. Leksykon. (Pascal),
  • 2010 – Wampir. Leksykon. (Pascal),
  • 2010 – Przedwiośnie żywych trupów (Runa); mashup Przedwiośnia Żeromskiego.

Przypisy

  1. Kamil Śmiałkowski redaktorem naczelnym hatak.pl, WirtualneMedia.pl.
  2. Wiesław Chełminiak. Kino na kacu. „Rzeczpospolita”, 14.04.2012 r.
  3. Hyperion. [dostęp 05.11.2014 r.]
  4. KamilK. Śmiałkowski KamilK., Bond. Leksykon, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2009 r.
  5. KamilK. Śmiałkowski KamilK., KrystynaK. Bezubik KrystynaK., Wampir. Leksykon, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2010 r.
  6. Stopka redakcyjna miesięcznika Nowa Fantastyka 2/2010.
  7. Stefan Żeromski, Kamil Śmiałkowski – Przedwiośnie żywych trupów. [dostęp 14.10.2010 r.]
  8. Snoopy – spotkanie w Krakowie.
  9. Śmiałkowski Kamil Śmiałkowski w bazie filmpolski.pl.

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Monika Muskała | Andrzej Ostrowski (komentator) | Mirosław Awiżeń

Oceń: Kamil Śmiałkowski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:20