Rudolf von Carnall, urodzony 9 lutego 1804 roku w Kłodzku, był postacią szczególnie ważną w niemieckiej historii inżynierii i geologii. Jego życie zakończyło się 17 listopada 1874 roku we Wrocławiu, gdzie pozostawił znaczący ślad na polu nauki i przemysłu.
Pełnił funkcję dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, co świadczy o jego wpływie na rozwój górnictwa oraz inżynierii geologicznej w regionie.
Życie i działalność
Rudolf von Carnall swoją karierę zawodową rozpoczął w branży górniczej jeszcze w młodości. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w kopalniach zlokalizowanych w wałbrzyskim oraz noworudzkim okręgu górniczym. W latach 1823–1824 kontynuował naukę jako uczeń górniczy w Berlinie, co otworzyło mu drogę do kariery. Po ukończeniu edukacji, von Carnall rozpoczął pracę w Urzędzie Górniczym w Tarnowskich Górach, gdzie napisał istotną pracę naukową na temat „O pożarach podziemnych w kopalniach węgla kamiennego ze szczególnym uwzględnieniem kopalń górnośląskich”. W 1827 roku skomponował również utwór muzyczny Tarnowitzer Glöcklein.
W 1839 roku został mianowany górmistrzem (Bergmeister), co stanowiło ważny krok w jego karierze. W tym samym roku, z jego inicjatywy, powstała Górnośląska Szkoła Górnicza, która mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach na piętrze Domu Cochlera w Tarnowskich Górach. Rudolf von Carnall kierował tą instytucją aż do 1844 roku, kiedy to przeniesiono go do Wyższego Urzęd Górniczego w Bonn na stanowisko asesora. Na pożegnanie uczniowie podarowali mu porcelanowy serwis, znany jako Serwis Carnalla. W Bonn awansował na starszego radcę górniczego (Oberbergrat), a w 1847 roku otrzymał tytuł tajnego radcy górniczego (Geheimer Bergrat).
Od 1848 roku von Carnall pracował w Wydziale Górnictwa, Hutnictwa i Salin w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Robót Publicznych w Berlinie, gdzie spędził osiem kolejnych lat. W 1856 roku otrzymał tytuł starosty górniczego (Berghauptmann) oraz został dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. W tej roli pracował na rzecz dolno- i górnośląskiego przemysłu aż do 1861 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.
Rudolf von Carnall był również jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Niemieckiego Towarzystwa Geologicznego (Deutsche Geologische Gesellschaft), które zostało utworzone w 1848 roku. W latach 1853–1858 piastował funkcję redaktora czasopisma Zeitschrift für Berg-, Hütten- und Salinenwesen im preussischen Staate. Ponadto, von Carnall stworzył wiele rysunków technicznych, projektów oraz map geologicznych. Część z tych cennych materiałów znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Wiele szybów kopalnianych nosi imię von Carnalla, w tym szyb Carnall z byłej kopalni Zabrze, który obecnie jest dostosowywany do roli punktu widokowego i atrakcji Skansenu górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu. Jego nazwisko zostało również upamiętnione w nazwie jednego z minerałów – karnalitu.
W czerwcu 2011 roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, jedna z ulic w dzielnicy Śródmieście-Centrum została nazwana jego imieniem, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w rozwój górnictwa w regionie.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Grzegorz Dzik | Carl Bruck | Marek Ziętek | Krzysztof Domarecki | Karol I PodiebradowiczOceń: Rudolf von Carnall