Robert Laska, urodzony w 1967 roku w Kłodzku, to niezwykle uzdolniony polski artysta współczesny, który swą twórczość koncentruje na fotografii. Jest znany z kontynuacji tradycji fotografii portretowej, wydając swoje prace w klasycznym formacie gabinetowym (ang. cabinet card). Jego prace są nie tylko estetycznie piękne, ale także niosą ze sobą głębsze przesłania.
W 1988 roku Robert ukończył Szkołę Fotograficzną w Łodzi i od tego momentu podjął pracę jako wolny strzelec. Jego sesje fotograficzne często są realizowane dla wydawnictw prasowych oraz muzycznych, co pozwala mu na współpracę z wieloma znanymi osobami. Laska jest autorem wielu znaczących projektów, w tym zdjęcia kampanii społecznej „Nie daj szansy Aids”, które zostały wyróżnione na konkursie DEA Awards w Warszawie w 1995 roku.
Nie można zapomnieć o jego kontrowersyjnej sesji zdjęciowej Jerzego Urbana, która zdobyła nagrody na Konkursie Projektowania Prasowego „Chimera” w 2003 roku. Dodatkowo, jego portfolio zawiera ostatnią sesję Violetty Villas, opublikowaną w miesięczniku „Machina”.
Artysta ma na swoim koncie wiele portretów znanych osobistości z różnych dziedzin. Wśród nich można wymienić m.in.: Kora Jackowska, Kazik, Maciej Maleńczuk, Liroy, Ich Troje, oraz Cool Kids of Death. W jego obiektywie znaleźli się także Jerzy Urban, Wilhelm Sasnal, Dorota Masłowska, Lech oraz Jarosław Kaczyński.
Lista znanych postaci, które miały okazję być przez niego portretowane, nie kończy się na wyżej wymienionych. Inni znani to m.in.: Lech Janerka, Stanisław Tyczyński, Michał Wiśniewski, Jan Rokita, Krzysztof Rutkowski, Krzysztof Miller, Ania Dąbrowska, Tomasz Lis, Doda.
Wśród innych znanych twarzy, które znalazły się w jego obiektywie, są: Dariusz Michalczewski Tiger, Kasia Nosowska, Sylwester Latkowski, Jadwiga Staniszkis, Krzysztof Oliwa, Wojciech Fangor, Jacek Kurski, Jarosław Kurski, Zbigniew Wodecki, Janusz Głowacki, Joanna Szczepkowska, Marcin Gortat, Aleksander Doba, Zbigniew Boniek, Monika Brodka.
Wystawy
W dorobku Roberta Laski można znaleźć wiele interesujących wystaw, które pokazują jego niezwykłe umiejętności oraz osobiste podejście do fotografii. Jego działalność artystyczna rozpoczęła się od debiutanckiej wystawy w Galerii PWSFTViT w Łodzi w 1989 roku, która była wstępem do dalszej kariery twórczej.
- Portrety – Galeria Centrum Informacji Kulturalnej, Łódź, 1989,
- Fotografia lubi modę – Galeria PWSFTViT, Łódź, 1990,
- W ruinach… – Łódzki Dom Kultury i Galeria Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Łódź, 1992,
- Łódzki Ruch Neoawangardy 1972-92 – Pałac Grohmana, Łódź, 1992, Wystawa zbiorowa,
- Galeria „Da-Da”, Łódź, 1993,
- Klub „Chenko”, Łódź, 1995,
- Galeria „Między Nami”, Warszawa, 1996,
- L-und. Łódzka scena podziemna 1985-1995. Obowiązkowy appendix. – Galeria Manhattan, 2011, Wystawa zbiorowa,
- Punks z miasta Łodzi – Galeria Art_Inkubator, Łódź, 25.04.2015,
- Wojciech Smarzowski portrety – Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, Łódź, 23.11-31.12, 2018,
- Pop Portrety – Kino Galeria Charlie, Program SpinOFF Fotofestiwal Łódź, 19.06.2024.
Każda z wymienionych wystaw miała swój unikalny charakter, ukazując różnorodność tematyczną oraz artystyczną Laski. Warto zauważyć, że jego prace często łączą elementy społeczne i kulturowe, co sprawia, że stają się one nie tylko estetyczne, ale i znaczące w kontekście szerszych zjawisk.
Przypisy
- Cabinet Cards Portrait Atelier - Fotografie Robert Laska [online], Robert Laska [dostęp 29.07.2024 r.]
- Dane na stronie internetowej konkursu.
- „Punks z miasta Łodzi - fenomen uchwycony na zdjęciach." http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,17816825,punks-z-miasta-lodzi-fenomen-uchwycony-na-zdjeciach.html
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Tomasz Chiniewicz | Franz Boden | Dieter Augustin | Zbigniew Koszałkowski | Johann Georg Heinsch | Ludwig Bittner | Ewa Agopsowicz-Kula | Johann Franz Hoffmann | Dorota Miśkiewicz | Karl Franz Klose | Przemysław Jurek | Johann Christoph Pezel | Marta Klubowicz | Hede Bartsch-Wache | Gabriela Muskała | Katarzyna Gondek | Elżbieta MazurOceń: Robert Laska