Zbigniew Aleksander Koszałkowski, urodzony 20 lutego 1955 roku w Kłodzku, to postać, która łączy w sobie talent artystyczny oraz niezłomną postawę w walce o wolność. Jako polski grafik, Koszałkowski zasłynął swoimi pracami, które odzwierciedlają jego zaangażowanie w życie społeczne i polityczne.
Stanowiąc jednego z współzałożycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Łodzi, aktywnie uczestniczył w ruchu antykomunistycznym, który miał kluczowe znaczenie dla przemian społecznych w Polsce.
Życiorys
Zbigniew Koszałkowski jest postacią znaną z zaangażowania w ruchy społeczne i artystyczne, szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku. W okresie 1979–1980, jego działalność obejmowała kolportaż czasopisma „Puls”, jak również publikacji powiązanych z ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Konfederacją Polski Niepodległej. Był jednym z współzałożycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Łodzi oraz pełnił rolę przewodniczącego Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa.
Jako reprezentant uczelni, Koszałkowski był obrońcą studentów, negocjując porozumienia z przedstawicielami rządu w sprawie organizowania wolnych wyborów na uczelni. Równocześnie, zainicjował projekt biblioteki wydawnictw niezależnych, co znacznie wpłynęło na rozwój środowiska akademickiego. W latach 1980–1981 miał również kluczową rolę w przewodzeniu strajkom studentów PWSSP.
W latach 1981–1982, Zbigniew Koszałkowski stał się obiektem inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa. W grudniu 1981, jego pasja do fotografii doprowadziła do udokumentowania pacyfikacji strajku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Rok później, był inicjatorem wydania podziemnej gazety „Jesteśmy”, wydawanej przez Międzyzwiązkową Komisję Koordynacyjną.
Od 1982 do 1989 roku, Koszałkowski był aktywny w Ośrodku Pomocy Uwięzionym, Internowanym i ich Rodzinom, którego siedziba znajdowała się przy kościele św. Jana w Łodzi. Ważnym osiągnięciem w jego karierze było zaprojektowanie symbolicznego grobu księdza Jerzego Popiełuszki w 1984 roku. Koszałkowski w okresie PRL stworzył również około 20 serii znaczków pocztowych dla ruchu opozycyjnego, a także kalendarzy i kart okolicznościowych.
Ukończywszy swoje studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, artysta zyskał uznanie za liczne projekty graficzne oraz katalogi, a także plakaty dla instytucji takich jak Centrum Handlowe Ptak, Narodowe Centrum Kultury, Monnari, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz Polskim Pressie, gdzie współpracował przy licznych projektach.
W swojej karierze zaprojektował loga dla wielu marek, w tym dla Opus Film oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Jego dzieła przyniosły mu szerokie uznanie, obejmując także oprawę graficzną wielu czasopism oraz około 70 książek. Wśród nich znajdują się publikacje związane z historią łódzkiej opozycji studenckiej oraz dokumentujące strajki z 1981 roku.
W latach 2008–2018 Koszałkowski prowadził wykłady w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Obecnie daje wykłady z zakresu grafiki wydawniczej i typografii w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Ponadto, Koszałkowski jest redaktorem graficznym kwartalnika „Tygiel Kultury”.
Wystawy jego projektów graficznych miały miejsce w wielu prestiżowych miejscach, takich jak Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Galeria Manhattan oraz Muzeum Miasta Łodzi. Zbigniew Koszałkowski brał również udział w licznych festiwalach, jak Biennale Plakatu oraz Łódź Design Festival, gdzie prezentowane były jego wyjątkowe prace. Co roku, organizuje wystawy prac studentów ze swojej pracowni, co pokazuje jego zaangażowanie w rozwój młodych talentów.
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
Zbigniew Koszałkowski jest osobą, której osiągnięcia i wkład w kulturę zasługują na wyjątkowe uznanie. Otrzymał szereg wyróżnień oraz nagród, które potwierdzają jego zaangażowanie i talent. Wśród jego osiągnięć wymienia się:
- nagrodę za plakat na Biennale Plakatu Teatralnego w Krakowie w 1998 roku,
- odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” w 1999 roku, przyznaną za podziemną działalność wydawniczą,
- nagrodę za typografię w Konkursie Projektowania Prasowego „Chimera” w 2003 roku, za typografię na okładkach „Tygla Kultury”,
- nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej w 2005 roku,
- nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za całokształt osiągnięć twórczych oraz książkę „Ojciec Stefan SJ” w 2006 roku,
- medal za zasługi w walce o niepodległość Polski i prawa człowieka, przyznany za okres od 13 grudnia 1981 do 4 czerwca 1989 w 2006 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku,
- medal Ministra Sprawiedliwości w uznaniu za osiągnięcia w pracy zawodowej oraz społecznej, przynoszącej korzyści dla kraju w 2011 roku,
- nagrodę Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2014 roku,
- Krzyż Wolności i Solidarności w 2016 roku.
Przypisy
- a b Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
- a b Odznaczeni KWiS [online], odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
- a b Nagrody Miasta Łodzi [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 24.03.2022 r.]
- a b dr Zbigniew Koszałkowski [online], Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi [dostęp 24.03.2022 r.]
- a b c d e Tak i Tak – projektowanie graficzne – Zbigniew Koszałkowski [online], koszalkowski.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
- Prezydent RP odznaczył działaczy łódzkiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów [online], Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 15.12.2007 r. [dostęp 24.03.2022 r.]
- a b Dr Zbigniew Koszałkowski [online], 2liceum.osw.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Johann Georg Heinsch | Ludwig Bittner | Ewa Agopsowicz-Kula | Johann Franz Hoffmann | Dorota Miśkiewicz | Karl Franz Klose | Elżbieta Mazur | Katarzyna Gondek | Gabriela Muskała | Hede Bartsch-Wache | Dieter Augustin | Franz Boden | Tomasz Chiniewicz | Robert Laska | Przemysław Jurek | Johann Christoph Pezel | Marta KlubowiczOceń: Zbigniew Koszałkowski