Kładka przy ul. Daszyńskiego to niezwykły most dla pieszych i rowerzystów w Kłodzku, zbudowany z kamienia, który majestatycznie wznosi się nad Młynówką. Stanowi on ważne połączenie między Starym Miastem a Przedmieściem Piasek, co czyni go istotnym elementem lokalnej infrastruktury.
Warto wiedzieć, że pierwotna konstrukcja kładki miała swoje początki w czasach średniowiecznych. Znajdowała się ona nieco na północ od obecnej lokalizacji i oparta była na solidnych kamiennych filarach. Niestety, była ona wielokrotnie narażona na zniszczenia w wyniku gwałtownych powodzi, co skłoniło władze Kłodzka do decyzji o nieodbudowywaniu jej pod koniec XVII wieku. Zamiast tego, na jej miejscu postawiono rzeźbę Trójcy Świętej, która miała upamiętnić minioną konstrukcję.
Z początkiem końca XIX wieku, w kontekście intensywnej rozbudowy miasta, magistrat podjął decyzję o stworzeniu nowej kładki, usytuowanej nieco bardziej na południu. Możliwość ta otworzyła się dzięki wcześniejszej likwidacji murów i bram miejskich, co pozwoliło na zdrowy rozwój infrastruktury.
Interesującym śladem po wcześniejszej wersji kładki jest figura św. Trójcy, która przetrwała w parku Sybiraków. Pomnik ten, ufundowany przez wdowę po generale austriackim von Wallisie w 1712 roku, padł ofiarą powodzi w 1997 roku. Na szczęście, udało się go zrekonstruować z piaskowca w roku następnym, a następnie przestawiono go kilkanaście metrów wyżej, przy ul. Nad Kanałem, aby ponownie mógł cieszyć oczy mieszkańców i turystów.
Przypisy
- W. Broniewski, op. cit., s. 101.
- W. Broniewski, Kłodzko. Śląsk w zabytkach sztuki, wyd. 2, Wrocław-Warszawa-Kraków 1970 r., s. 38.
Pozostałe obiekty w kategorii "Mosty i wiadukty":
Most gotycki na Młynówce w Kłodzku | Most Żelazny w KłodzkuOceń: Kładka przy ul. Daszyńskiego w Kłodzku