Klasztor Franciszkanów w Kłodzku to imponująca budowla w stylu barokowym, której wzniesienie przypisuje się zakonowi franciszkanów, mającemu głęboko zakorzenione tradycje w regionie. Zbudowany w roku 1731, klasztor znajduje się tuż obok kościoła Matki Bożej Różańcowej, tworząc malowniczy zespół sakralny.
Usytuowany w centrum wyspy Piasek, przy pl. Franciszkańskim 1, klasztor stanowi ważny element architetonalny Kłodzka, jego historia oraz architektura przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców.
Historia
Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1678 roku, a proces ten trwał stosunkowo długo, aż do 1731 roku. W trakcie jego budowy, w 1783 roku, miała miejsce wielka powódź, która zalała cały teren. Woda zatopiła niższe partie zarówno murów kościoła, jak i klasztoru, sięgając do wysokości pierwszego piętra.
Naprawa uszkodzonych w wyniku powodzi fundamentów oraz murów wymagała znacznych nakładów finansowych i okazała się dość problematyczna. Zakończyła się dopiero w 1800 roku. Następnie, w 1810 roku, na mocy dekretu o sekularyzacji, zakonnicy zostali usunięci z klasztoru, co spowodowało, że budynek pozostawał opustoszały aż do 1820 roku.
W tym roku we wnętrzach klasztoru zorganizowano szpital wojskowy, który funkcjonował do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu, w 1945 roku, franciszkanie powrócili do klasztoru ze śląskiej prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu. W latach 1974–1975 przeprowadzono prace renowacyjne, a w 1993 roku budynek zyskał nowe elewacje.
Na przestrzeni lat dokonano także całkowitej wymiany pokrycia dachu kościelnego oraz klasztornego, co miało miejsce w latach 2014–2016. Dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 25 maja 1964 roku, klasztor został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie oraz wartość kulturową.
Architektura
„Klasztor Franciszkanów w Kłodzku znajduje się na południe od kościoła Matki Bożej Różańcowej, w jego bliskim sąsiedztwie. Jego forma architektoniczna została zaprojektowana na planie podkowy, otaczając wewnętrzny wirydarz. Na zachodzie znajduje się wydłużone skrzydło, które od strony południowej jest flankowane cylindrycznymi basztami.
Cała bryła klasztoru składa się z trzech kondygnacji, zwieńczonych dwuspadowymi dachami. Wnętrza wyróżniają się sklepieniami klasztornymi oraz kolebkowymi, co dodaje im niepowtarzalnego charakteru. Najbardziej intrygującym pomieszczeniem w tym obiekcie jest duży refektarz o wymiarach 10 x 18 m, którego sklepienie przyciąga wzrok swoją nieckowatością. Zachowały się na nim freski z 1744 roku, namalowane przez Feliksa Antoniego Schefflera, które ilustrują apoteozę zakonu.
W klasztornej kaplicy można podziwiać gotycką rzeźbę Madonny, datowaną na około 1500 roku, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym dla odwiedzających.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 01.12.2013 r.]
- a b c d e f g Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 2005 r., s. 153. ISBN 83-213-4366-X.
- Antoni Kazimierz Dudek: Franciszkanie w Kłodzku. Wrocław: Wydawnictwo Świętego Antoniego, 2002 r., s. 12. ISBN 83-8859-828-7.
- Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970 r., s. 78 do 85.
- Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994 r., s. 212. ISBN 83-85773-06-1.
- Archiwum klasztorne.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Mauzoleum księcia Jana ziębickiego w Starym Wielisławiu | Synagoga w Kłodzku (pl. Chrobrego) | Cmentarz Komunalny w KłodzkuOceń: Klasztor Franciszkanów w Kłodzku