Posąg św. Jana Nepomucena w Kłodzku


W Kłodzku znajduje się niesamowity posąg św. Jana Nepomucena, który stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego miasta. Ta barokowa rzeźba, datowana na około 1720 rok, zachwyca zarówno swoją historią, jak i artystycznym wykonaniem.

Posąg ulokowany jest na placu Kościelnym, gdzie przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jego obecność świadczy o bogatej tradycji religijnej oraz artystycznej tego regionu, a także o znaczeniu św. Jana Nepomucena w historii Kościoła katolickiego.

Historia

Posąg św. Jana Nepomucena zajmuje strategiczne miejsce naprzeciw głównego (zachodniego) portalu kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ta piękna figura, zbudowana w czasie generalnego remontu świątyni, została stworzona przez jezuitów około 1720 roku, co czyni ją ważnym elementem historycznym w regionie.

W dniu 11 października 2004 roku, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, posąg został wpisany do rejestru zabytków ruchomych, co podkreśla jego wartość i znaczenie w dziedzictwie kulturowym.

Architektura

„Posąg św. Jana Nepomucena wyróżnia się swoją architekturą, gdyż stoi na wysokim postumencie, otoczony kwadratową balustradą z tralek. Statua przedstawia świętego w szatach liturgicznych, które charakteryzują się nieco manierycznie rzeźbionymi fałdami, a jej zwieńczeniem jest gloria z pięcioma gwiazdami. Figura jest umieszczona na lekko baniastym postumencie, którego frontowe pole jest dekorowane herbem fundatora oraz inskrypcją: „MAX. L.B. MITROWSKI D. MITROWICZ. S. Caes. R. Mag. Cam. Capitaneus COM. GLATZ” oznaczającą „Maksymilian wolny baron Mitrowski z Mitrowic, świętego cesarstwa królewskiego wielki szambelan, starosta hrabstwa kłodzkiego”.

Na narożnikach kwadratowego oporęczowania, które ma proste formy, znajdują się gładkie kandelabrowe słupy, które pełnią funkcję postumentów. Każdy z nich podtrzymuje aniołka trzymającego lampę w kształcie gwiazdy w rączce. Maksymilian Mitrowski, będący dowódcą twierdzy Kłodzko, w 1721 roku nabył pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich od Marii von Liechtenstein, która była żoną Franza von Waldsteina i pochodziła z Krosnowic. Na prawym słupie bramy prowadzącej do pałacu można dostrzec herb barona.

Przypisy

  1. Krosnowice. de-academic.com. [dostęp 26.10.2023 r.]
  2. Informacja uzyskana z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
  3. Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994 r., s. 211.
  4. Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970 r., s. 70, 71.

Oceń: Posąg św. Jana Nepomucena w Kłodzku

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:15