Ratusz w Kłodzku to neorenesansowy budynek, który usytuowany jest w sercu placu Bolesława Chrobrego w Kłodzku, w obrębie Starego Miasta. Jego budowa miała miejsce w latach 1887–1890, a projekt został stworzony przez niemieckiego architekta Ewalda Bergera. W przeszłości budynek pełnił funkcję siedziby magistratu miasta Kłodzka, później również mieścił oddział PKO. Od 1990 roku jest to miejsce, w którym swoje biura ma Burmistrz Kłodzka, Rada Miejska oraz wydziały Urzędu Miejskiego, a także straż miejska.
Na parterze ratusza mogą Państwo znaleźć Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, trzy kawiarnie oraz informację turystyczną. Dodatkowo, w murach ratusza działa Studio Kłodzko Polskiego Radia Wrocław, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie jako centrum lokalnej kultury i nadawania informacji.
Historia
Nie ma pewnych informacji o dacie rozpoczęcia budowy ratusza w Kłodzku. Wiadomo, że jego powstanie miało miejsce w pierwszej połowie XIV wieku. Niezbyt wiele wiadomo o jego pierwotnym wyglądzie, jednak budowla zlokalizowana była we wschodniej części rynku. Historia ratusza jest zawirowana, bowiem już w 1366 roku wzmiankowano o pożarze, który zniszczył część budowli. Odbudowa została zakończona w 1400 roku.
W średniowieczu parter zajmowały różne kramy, w tym piekarskie, sukiennicze i szewskie, natomiast wyższa kondygnacja pełniła funkcję magistratu miejskiego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, a znaczące zmiany miały miejsce w latach 1549, 1622, 1653 oraz 1654.
W 1744 roku ratusz spłonął po raz kolejny, a odbudowy po tym incydencie nie okazały się za bardzo udane. Elewacja zachodnia składała się z trzech różnych, ze sobą nieharmonizujących części. Lewa strona budynku przynależała do dobudowanej w XIX wieku kordegardy, która miała charakter pruski. Ostatnia przebudowa miała miejsce pod koniec XIX wieku, po kolejnym pożarze, który wydarzył się w nocy z 20 na 21 września 1886 roku. Przed tym tragicznym wydarzeniem udało się ocalić tylko wieżę pochodzącą ze średniowiecza.
Architektem nowego ratusza był Ewald Berger, znany z wcześniejszej pracy nad przebudową pałacu w Bożkowie. To właśnie rozwiązania zastosowane w pałacu inspirowały projektanta kłodzkiego ratusza. Budowa nowego budynku miała miejsce w latach 1887-1890 i kosztowała miasto 319 tys. marek. Uroczystość otwarcia odbyła się 24 września 1890 roku o godzinie 17; jednak interesanci mogli korzystać z ratusza już od czerwca tego samego roku.
Przez pewien okres ratusz pełnił funkcję siedziby muzeum, które zostało otwarte w 1906 roku i zajmowało dwa pokoje. W grudniu 1950 roku do pomieszczeń parterowych ratusza przeniesiono Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Miejską Bibliotekę Publiczną, które połączyły się w 1955 roku.
Architektura
Ratusz w Kłodzku to obiekt o wielkiej wartości historycznej i architektonicznej. Najstarszą oraz najlepiej zachowaną częścią jego konstrukcji jest średniowieczna wieża, która wyróżnia się kwadratowym przekrojem. Na piętrze można znaleźć renesansową galerię, a wyższa część wieży ma formę ośmiokątną, zakończoną barokowym hełmem z iglicą.
Cała bryła ratusza charakteryzuje się trzema kondygnacjami i została zrealizowana w stylu neorenesansowym. Szczególną uwagę przyciągają dach oraz elewacje, które obfitują w bogate detale architektoniczne. Do najokazalszych pomieszczeń w budynku należą:
- zakładana Sala posiedzeń rady z drewna stropem i boazeriami, które mają charakter neobarokowy,
- imponująca klatka schodowa, która jest reprezentacyjna i neobarokowa, wyposażona w witraże oraz witrażowy świetlik, a także portal wielkiej sali wykonany z białego marmuru i ozdobiony toskańskimi kolumnami,
- przestronna Sala Rajców, w której można podziwiać mural autorstwa K. i Z. Janotów.
Ratusz obecnie
W sercu Kłodzka znajduje się ratusz, który pełni wiele istotnych funkcji. To tutaj swoją główną siedzibę mają Rada Miejska oraz Burmistrz Kłodzka. Sala Rady, zlokalizowana w tym historycznym budynku, odgrywa kluczową rolę jako miejsce posiedzeń.
W murach ratusza mieści się również Urząd Miasta Kłodzka, który składa się z różnych jednostek organizacyjnych, w tym:
- Wydział Organizacyjny,
- Zespół ds. informatyzacji,
- Biuro Obsługi Ludności,
- Wydział Księgowości,
- Wydział Dochodów,
- Wydział Mienia, Planowania Przestrzennego i Architektury,
- Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,
- Wydział Gospodarki Mieszkaniowej i Wspólnot,
- Wydział Infrastruktury,
- Wydział Rozwoju Miasta,
- Wydział Spraw Społecznych,
- Wydział Spraw Obywatelskich,
- Urząd Stanu Cywilnego,
- Biuro Rady Miejskiej,
- Zespół Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej,
- Zespół ds. budżetu gminy,
- Zespół ds. zamówień publicznych,
- Audytor Wewnętrzny,
- Stanowisko ds. BHP,
- Pełnomocnik Burmistrza ds. rozwiązywania problemów uzależnień,
- Pełnomocnik Burmistrza ds. Systemu Zarządzania Jakością.
Ratusz jest dostępny dla odwiedzających w godzinach pracy Urzędu Miejskiego, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30–15.30. Warto również wspomnieć, że w gmachu znajduje się straż miejska, a na parterze można odwiedzić Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, a także restaurację-kawiarnię oraz punkt informacji turystycznej. Dodatkowo, swoje miejsce ma tam Studio Kłodzko Polskiego Radia Wrocław.
Przypisy
- Informacja na stronie Urzędu Miejskiego w Kłodzku. klodzko.pl.
- Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 2005 r., s. 155.
- Roman Pawlak: Zabytkowe ratusze. Warszawa: Muza SA, 2003 r., s. 24 i 25.
- Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998 r., s. 114.
- K. Marcinek, W. Prorok, Ziemia Kłodzka. Informator turystyczny, Kłodzko 1993 r., s. 16.
- Tadeusz Broniewski, Kłodzko. Śląsk w zabytkach sztuki, wyd. Ossolineum, wyd. 2, Wrocław 1970 r., s. 113.
- Tadeusz Broniewski, Kłodzko. Śląsk w zabytkach sztuki, op. cit., s. 114–115.
- Spotyka się też datę 19 września – zob. „Sudety”, nr 8/2012.
- Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta Kłodzka.
- a b Informacje uzyskane w Urzędzie Miejskim w Kłodzku.
- a b Kłodzko. Dzieje miasta, op. cit., s. 213.
- Kłodzko. Dzieje miasta, op. cit., s. 114.
- informacje na witrynie PiMBP w Kłodzku.
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Akademia Przygody | Placówka Straży Granicznej w KłodzkuOceń: Ratusz w Kłodzku