Kamienica usytuowana przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku to wyjątkowy zabytek, którego historia sięga aż roku 1611. Jest to piękna renesansowa kamienica, która stanowi ważny element architektoniczny w mieście.
Jej lokalizacja w obrębie starówki przyczynia się do jej niepowtarzalnego uroku oraz zachęca do odkrywania lokalnych atrakcji.
Historia
Kamienica to zabytek z niezwykłą historią, która sięga 1611 roku. W ciągu lat doświadczyła ona wielu zmian.
W późniejszym okresie budynek przeszedł całkowitą przebudowę, co znacząco wpłynęło na jego aktualny wygląd.
Warto zaznaczyć, że decYZja wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 30 listopada 1984 roku przyczyniła się do jej ochrony, ponieważ kamienica została wpisana do rejestru zabytków.
Architektura
Kamienica, o której mowa, wyróżnia się trzema kondygnacjami, nie uwzględniając szczytu budynku. Jej elewacja zachwyca trójosiowym układem, co oznacza, że mamy tutaj trzy piony okien, które nadają mu harmonijny wygląd. Portal wchodzący do budynku jest w stylu renesansowym, składającym się z graniastych, boniowanych ościeży, które przyciągają wzrok swoją kunsztownością. Na prostych, pionowo żłobkowanych impostach osadzona jest grubo cięta boniowana archiwolta, której niepodważalnym atutem jest brak profilu na prostokątnym tle, które jest delikatnie wysunięte przed linię ściany. W kluczu znajduje się zamożny kartusz, który wzbogaca całą kompozycję.
Między łukiem a bocznymi krawędziami ramy, każdego boku, umieszczone są po jednym wypukło rzeźbionym masce i parze owocowych girland, co podkreśla bogactwo stylowe tej budowli. Nad wąskim architrawem, który został drobno profilowany, przebiega gładki fryz z wydatnym napisem: VITA BREVIS HOMINUM VARIIS OBNOXIA CURIS. MANE VIRET. LANGUET VESPERE. NOCTE CADIT. QUOD PIA FATA VOLUNT. HOMINUM NON INVIDAT OLLEN VOTA. SIT IN VOTIS. QUOD PIA FATA VOLUNT. Po poprawieniu pierwotnych błędów kamieniarza na „non invida tollent”, napis ten w polskim języku brzmi: „Krótki jest żywot człowieczy i różnym troskom podległy. Rankiem rozkwita, wieczorem słabnie, nocą zachodzi. Czego chcą losy pobożne, to skreśli ludzkie życzenia. Niech tedy będzie w życzeniach, czego chcą losy pobożne”. Oprócz tego, datę „1611” oraz godło domowe (gmerk) z literami „C.G.” można dostrzec w tej bogatej ornamentyce. W tympanonie, jako plejada detali, odnajdujemy wypukło rzeźbioną postać św. Krzysztofa, co nadaje całości głębi duchowej.
Narożnik budynku, znajdujący się od strony ulicy Spadzistej, jest sfazowany do poziomu parapetów okiennych pierwszego piętra. W miejscu tym wzniesiono toskańską kolumnę, która osadzona jest na niskim postumencie. Na kolumnie widnieje naturalnej wielkości rzeźba św. Wacława, który ubrany jest w zbroję rzymską, dzierżąc włócznię w lewej ręce. Rycerz przystanął na leżącym lwie, podpierając się prawą ręką na tarczy zdobionej dwugłowym orłem habsburskim.
Rzeźba została umieszczona po zakończeniu budowy kamienicy, co łatwo można zauważyć po prymitywnie ściętym narożniku. Mimo że dzieło to może wydawać się stylistycznie banalne, warto zwrócić uwagę na jego przejrzystą symbolikę. Rycerz stawia stopę na herbowym lwie czeskim, dzierżąc w ręku godło Habsburgów, co miało na celu upamiętnienie zduszenia buntu praskiego przez władzę cesarską po bitwie pod Białą Górą w 1620 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 14.02.2013 r.]
- Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994 r., s. 221.
- Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970 r., s. 104.
- Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970 r., s. 105.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ul. Armii Krajowej 31 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Braci Gierymskich 8 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Czeskiej 32 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Kościelnej 5 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Armii Krajowej 6 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Artura Grottgera 5 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Floriana Szarego 4 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 13 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 32 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 35 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 5 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 34 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 12 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Czeskiej 38 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Czeskiej 30 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Braci Gierymskich 14 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 36 w Kłodzku | Kamienica przy pl. Bolesława Chrobrego 15 w Kłodzku | Kamienica przy ul. Kościelnej 1 w Kłodzku | Budynek dawnego konwiktu jezuickiego w KłodzkuOceń: Kamienica przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku