Kamienica przy ul. Czeskiej 30 w Kłodzku


Kamienica zlokalizowana przy ul. Czeskiej 30 w Kłodzku to imponujący przykład barokowej architektury, która powstała na przełomie XVII wieku. Budowla ta, znacząca dla lokalnego krajobrazu, znajduje się w obrębie starówki, co dodatkowo podkreśla jej historyczne wartości.

Warto zwrócić uwagę na szczegóły architektoniczne kamienicy, które odzwierciedlają ówczesne style i techniki budowlane, czyniąc ją cennym obiektem dla miłośników historii i kultury.

Historia

Budynek ten, został wzniesiony na przełomie XVII wieku i stanowi ważny element architektoniczny miasta Kłodzko. Jego pierwszymi właścicielami była rodzina baronów Wallisów, która zapisała się w historii tego miejsca.

W roku 1720, drugie piętro kamienicy zostało nadbudowane, co podkreśla rozwój budynku i jego adaptację do zmieniających się potrzeb mieszkańców Kłodzka. W pierwszej połowie XVIII wieku mieściła się tutaj siedziba starostwa kłodzkiego, co czyniło go istotnym punktem administracyjnym regionu.

W 1918 roku nastąpiła przebudowa obiektu, która wpłynęła na jego wygląd i funkcjonalność. Warto zaznaczyć, że decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 25 maja 1964 roku, kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej historyczne oraz architektoniczne znaczenie dla Kłodzka.

Architektura

Plan budynku uwzględnia trzy trakty w parterze, które są otwarte na szeroką sienią przejazdową. Ta przestronna sień składa się z prostokątnej części, która jest zasklepiona nieckowo z lunetami. W jej środkowej części znajduje się ośmioboczny rzut poziomy, o kształcie kwadratu z ściętymi narożnikami. W ścięciach owych narożników ulokowano głębokie nisze, które rozciągają się od samej posadzki i są zasklepione kształtami muszli. Ta reprezentacyjna część sieni charakteryzuje się sklepieniem żagielkowym. Trzecia, mniejsza część sieni ma formę kwadratową i jest przykryta sklepieniem krzyżowym. Z tej strefy wchodzi się na prawo do klatki schodowej. Sień prowadzi także do obszernego podwórza.

Pierwotnie budynek miał dwie kondygnacje z półpiętrem na trzecim piętrze. W obecnych czasach drugie piętro zostało dobudowane, co zmieniło jego pierwotny wygląd. Elewacja budynku liczy siedem osi. Portal, będący zabytkiem wysokiej jakości, nie został umieszczony centralnie na fasadzie, lecz na osi trzeciej liczonej od lewej. Łęk koszowy wspiera się na gładkich ościeżach, które zakończone są niskimi, mocno wyładowanymi impostami. Ościeża w dolnej części przechodzą w proste odbojniki.

W otworze portalu znajduje się para pilastrów oraz filary ustawione w przekątnej, które współgrają z architekturą. Głowice zarówno pilastrów, jak i filarów, mają profil kompozytowy, choć zredukowana wysokość (jeden rząd liści akantu) nadaje im lekkiego wyglądu. Kostki architrawu również są bogato profilowane. Fryzy o esowym profilu dźwigają gzyms, który zakrępowany jest na filarach, biegnąc po odcinku koła. Na gzymsie widać balustradę balkonu, której łukowe balustrady mają owalne przeźroczach z profilowanymi obramowaniami.

Okna w parterze zdobią skromne detale, podczas gdy okna pierwszego piętra są smukłe i charakteryzują się wysokimi obdasznicami. Co druga z tych okien jest łamana, a co druga ma łukowe zwieńczenie. Pola pomiędzy nadprożami a obdasznicami zdobią płaskorzeźby wykonane w tynku. Przyglądając się elewacji, trudno nie zauważyć, jak nieudolna nadbudowa trzeciej kondygnacji zniszczyła harmonię kompozycji budynku. Na wysokości parapetów drugiego piętra biegnie bogaty gzyms koronujący, jednak obecny gładki mur z ubogimi oknami oraz banalnie prymitywnym gzymsikiem stanowi element, który szpeci całość.

Mimo dostrzegalnych usterek, sień, klatka schodowa oraz niektóre wnętrza tego pałacu uchodzą za bogatsze dzieła dobrego śląskiego baroku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 14.02.2013 r.]
  2. a b c Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970, s. 140.
  3. a b c d e f Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970, s. 139.
  4. a b Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994, s. 219.

Oceń: Kamienica przy ul. Czeskiej 30 w Kłodzku

Średnia ocena:5 Liczba ocen:24