UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kłodzko - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Klasztor Klarysek w Kłodzku


Klasztor Klarysek w Kłodzku to imponujący barokowy gmach, którego historia sięga roku 1665, kiedy to został wzniesiony przez bernardynów. Zlokalizowany jest w niezwykle malowniczej okolicy, tuż obok kościoła św. Jerzego i św. Wojciecha, co dodaje mu jeszcze większego znaczenia.

Aktualnie klasztor, znajdujący się przy ul. Łukasińskiego 34, jest miejscem, gdzie przebywają klaryski, kontynuując tradycję i duchowe dziedzictwo tej zakonnicy wspólnoty.

Historia

Budynek, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w latach 1664–1665 dzięki mnichom bernardynom. W 1810 roku nastąpiła jego kasata, co doprowadziło do przekształcenia obiektu w biura pruskiego garnizonu oraz mieszkania dla podoficerów i urzędników. W tym okresie klasztor przeszedł gruntowną przebudowę.

Wojsko korzystało z tego miejsca aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, do klasztoru zaczęły przybywać franciszkanki szpitalne, które wprowadziły nowy rozdział w historii tego budynku. Ostatni remont klasztoru przeprowadzono w latach 1977–1978, co przyczyniło się do zachowania jego dotychczasowej struktury.

Obecnie w klasztorze znajdują się klaryski od wieczystej Adoracji, które kontynuują tradycje duchowe związane z tym miejscem. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 29 listopada 1965 roku, klasztor został wpisany do rejestru zabytków, co wyróżnia go jako cenny element dziedzictwa kulturowego regionu.

Architektura

Klasztor, który badamy, został wzniesiony na prostokątnym planie, a w jego wnętrzu znajduje się wirydarz, tworzący przestrzeń do modlitwy i kontemplacji. Skrzydła klasztoru wyposażone są w korytarz oraz jeden szereg pomieszczeń, co czyni je dwukondygnacyjnymi z dachem dwuspadowym, co dodaje uroku tej architektonicznej strukturze.

W wschodnim skrzydle można dostrzec elementy architektury gotyckiej, które świadczą o długiej historii tego miejsca. Elewacje budynku są skromne, jednakże podzielone lizenami dodają im charakteru. Liczne okna, otoczone eleganckimi opaskami, wpuszczają do wnętrza naturalne światło, podkreślając jego urok.

Wnętrza klasztoru cechują się sklepieniami kolebkowymi, co nadaje im majestatyczny i jednocześnie spokojny klimat. Cała struktura, zarówno klasztoru, jak i przylegającego do niego kościoła, otoczona jest murem obronnym, który pochodzi z okresu XIV lub XV wieku, co dodatkowo wzmacnia wrażenie historycznej głębi tego miejsca.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 01.12.2013 r.]
  2. Wratislaviae Amici. [dostęp 19.05.2014 r.]
  3. a b c Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 2005 r., s. 153. ISBN 83-213-4366-X.
  4. a b c Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970 r., s. 88.
  5. a b c Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994 r., s. 214. ISBN 83-85773-06-1.

Oceń: Klasztor Klarysek w Kłodzku

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:9