Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku


Stadion znajdujący się w Kłodzku, znany jako Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, to ważny obiekt sportowy, który pełni funkcje zarówno piłkarskie, jak i lekkoatletyczne. Mieści się on w urokliwej lokalizacji wspomnianego Ośrodka Sportu i Rekreacji, usytuowanego przy ulicy Janusza Kusocińskiego 2.

Obiekt ten jest domem dla lokalnej drużyny piłkarskiej, MKS Nysa Kłodzko, która obecnie rywalizuje w IV lidze w piłce nożnej, w grupie dolnośląskiej wschód. Stadion tętni życiem podczas meczów ligowych, będąc miejscem spotkań dla wielu kibiców i sympatyków sportu.

Z roku na rok, obiekt ten zyskuje na znaczeniu, a jego modernizacja oraz rozwój przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających, którzy cenią sobie zarówno sport, jak i rekreację.

Informacje ogólne

Położenie

Stadion Miejski w Kłodzku znajduje się w malowniczej części południowej tego miasta, przy ulicy Janusza Kusocińskiego 2. Usytuowany na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, stadion usytuowany jest na historycznym przedmieściu Pawłowa, znanym w niemieckiej nomenklaturze jako Quergasse. Obiekt zlokalizowany jest w płaskiej dolinie, która leży na terenie nieaktualnego starorzecza Nysy Kłodzkiej, osiągając wysokość 290 m n.p.m. Stadion znajduje się około kilometr na południe od centrum miasta, gdzie usytuowany jest plac Bolesława Chrobrego.

Charakterystyka obiektu

Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR) w Kłodzku oferuje swoje usługi z maksymalną pojemnością wynoszącą 2000 miejsc, wszystkie z nich to wygodne miejsca siedzące. Każda trybuna wyposażona jest w plastikowe krzesełka, jednak stadion nie dysponuje sztucznym oświetleniem. W południowej części zachodniej trybuny znajduje się specjalnie wydzielona strefa, oddzielona stalowymi kratami, przeznaczona dla kibiców drużyny gości.

W jego skład wchodzi:

  • pełnowymiarowe boisko piłkarskie o wymiarach 100 × 68 metrów,
  • bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 metrów,
  • rzutnia do pchnięcia kulą,
  • skocznie do skoku w dal,
  • nagłośnienie oraz monitoring wizyjny, a także cały niezbędny sprzęt do organizacji zawodów lekkoatletycznych.

Na stadionie znajduje się również wieża komentatorska oraz budynek administracyjno-socjalny, w którym ulokowane są biura klubowe, szatnie, natryski oraz toalety.

Historia

Obszar, na którym obecnie znajduje się stadion, w okresie średniowiecza był zajęty przez lasy. W miarę rozwoju osadnictwa wzdłuż Nysy Kłodzkiej obszar ten został wykarczowany, a jego miejsce zajęły bujne łąki. Warto zauważyć, że przez północną część terenu stadionu aż do schyłku XIX wieku przepływała meandrująca rzeka Nysa Kłodzka, której koryto zostało wyprostowane na przełomie XIX i XX wieku. W wyniku tego powstało starorzecze rzeki, znane jako Alte Neisse (pol. Stara Nysa), które istniało jeszcze przez kilka lat po zakończeniu I wojny światowej (1914–1918).

W późnym XIX wieku w Cesarstwie Niemieckim piłka nożna zyskiwała na popularności, szczególnie wśród niższych warstw społecznych, głównie w miastach. Zachęceni tym trendem, mieszkańcy zaczęli tworzyć pierwsze boiska piłkarskie, z reguły na podwórkach, oraz zakładać pierwsze stowarzyszenia sportowe pod koniec XIX wieku.

W dwudziestoleciu międzywojennym, w związku z rosnącym zainteresowaniem sportami, władze Kłodzka podjęły decyzję o budowie obiektów sportowych. Kluczowym impulsem do realizacji tego przedsięwzięcia było utworzenie w 1923 roku pierwszej drużyny piłkarskiej – SV Preußen 1923 Glatz. Plan stadionu obejmował połączenie boiska do zawodów lekkoatletycznych, które cieszyły się dużą popularnością, z boiskiem piłkarskim. Wybór lokalizacji padł na nizinny teren łąk, położony na południe i wschód od starorzecza Nysy, które po pewnym czasie zostało zasypane. Tak powstał stadion miejski w Kłodzku, składający się z głównego boiska wielofunkcyjnego (piłkarsko-lekkoatletycznego), które zostało wzbogacone o trybunę dla widzów i dodatkowe boiska piłkarskie. W jego infrastrukturze znalazł się również budynek z pomieszczeniami klubowymi, szatniami oraz toaletami, a także wieża komentatorska z zegarem.

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku i przystąpieniu ziem kłodzkich do Polski, nowo utworzone władze przejęły stadion. Rok później obiekt został przekazany nowo powstałemu klubowi sportowemu – Nysie Kłodzko, która nieprzerwanie rozgrywa na nim swoje mecze ligowe oraz towarzyskie. Na początku lat 60. XX wieku stadion przeszedł rozbudowę, w tym dodanie drugiej trybuny dla kibiców od strony wschodniej. Wraz z utworzeniem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku, obiekt przeszedł pod jego administrację i wielokrotnie był modernizowany – wymieniano nawierzchnię, bramki, bieżnię dookoła stadionu oraz trybuny, gdzie stare drewniane ławki zastąpiono wygodnymi plastikowymi siedzeniami.

W końcu lat 10. XXI wieku, zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Piłki Nożnej, powstała zamknięta trybuna przeznaczona dla drużyny gości. Oprócz tego, ze względu na bliskość rzeki, obiekt wielokrotnie doświadczał szkód podczas lokalnych powodzi oraz podtopień. Największe zniszczenia spowodowała powódź w 1997 roku, nazywana „powodzią tysiąclecia”. W latach 2009-2018 stadion znajdował się pod zarządem Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, które powstało w wyniku połączenia Kłodzkiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obecnie zarząd nad obiektem sprawuje ponownie Ośrodek Sportu i Rekreacji, który działa w ramach Zakładu Administracji Mieszkaniami Gminnymi Gminy Miejskiej Kłodzko Spółki z o. o.

Przypisy

  1. Obiekty sportowe użytkowane przez MKS Nysę Kłodzko na oficjalnej stronie klubu. [dostęp 24.01.2021 r.]
  2. IV liga grupa dolnośląska-wschód mężczyzn w piłce nożnej w serwisie „90minut.pl” w sezonie 2020/2021. [dostęp 24.01.2021 r.]
  3. Plan Kłodzka i okolic z 1622 roku. [dostęp 23.01.2021 r.]
  4. Mapa rzeźby terenu dostępna w serwisie „geoportal.gov.pl”. [dostęp 24.01.2021 r.]
  5. Kłodzko i okolice na mapie z 1807 roku. [dostęp 24.01.2021 r.]
  6. Wysokość nad poziomem morza opracowana na podstawie portalu „wysokosc.mapa.info.pl”. [dostęp 24.01.2021 r.]
  7. Opis Stadionu OSiR w Kłodzku na stronie MKS Nysy Kłodzko. [dostęp 24.01.2021 r.]
  8. Informacja uzyskana w Sekretariacie OSiR w Kłodzku dotycząca specjalnej trybuny dla kibiców drużyny gości.
  9. Kazimierz Marcinek, Wacław Prorok, Ziemia Kłodzka. Informator turystyczny, Fundacja Rozwoju Miasta Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej, „Actus”, 1993, ISBN 83-900960-0-5, s. 40.
  10. W. Dziewulski, Mapa Kłodzka około 1400 roku, [w:] K. Bartkiewicz, Dzieje Ziemi Kłodzkiej w wiekach średnich, Ossolineum, Wrocław 1977, s. 38, 128.
  11. Plan Kłodzka z około 1897 roku dostępny m.in. w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. [dostęp 23.01.2021 r.]
  12. Mapa zachodniej części Kłodzka i okolic z 1919 roku. [dostęp 23.01.2021 r.]
  13. Michał Hasik, Historia dolnośląskiej piłki pisana niemieckim zgłoskami, „Sportowahistoria.pl”, 01.04.2015 r. [dostęp 24.01.2021 r.]
  14. Krzysztof Mielczarek, Andrzej Padewski, 120 lat piłkarskiej historii Dolnego Śląska, Wydawnictwo beta-druk Bernadeta Rękas, Wrocław 2012.
  15. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. Ryszarda Gładkiewicza, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998, s. 127.
  16. Plan Kłodzka z okresu dwudziestolecia międzywojennego, dostępny na portalu „polska-org”. [dostęp 23.01.2021 r.]
  17. Archiwalne zdjęcie kłodzkiego stadionu z lat 30. XX wieku z widokiem na płytę główną i boiska boczne, dostępne na portalu „polska-org”. [dostęp 23.01.2021 r.]
  18. Zdjęcie głównej płyty stadionu miejskiego w Kłodzku z lat 30. XX wieku wraz z zabudowaniami towarzyszącymi, dostępne na portalu „polska-org”. [dostęp 23.01.2021 r.]
  19. Historia MKS Nysy Kłodzko dostępna na oficjalnej stronie klubu. [dostęp 24.01.2021 r.]
  20. Informacja dotyczą modernizacji kłodzkiego stadionu uzyskana w sekretariacie OSiR w Kłodzku.
  21. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. Ryszarda Gładkiewicza, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998, s. 244.
  22. Romuald Piela, Kłodzko: KOK i OSiR. Jeden dyrektor na 17 osób, „Naszemiasto.pl”, 08.07.2009 r. [dostęp 24.01.2021 r.]
  23. Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji rozdzielone na KOK i OSiR, „Doba.pl”, 04.07.2018 r. [dostęp 24.01.2021 r.]

Oceń: Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:18