Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku, znany również pod wcześniejszą nazwą Kaufhaus Gustav Glüksmann, stanowi ważny element historyczny tej miejscowości. Jest to jeden z najstarszych domów towarowych w Kłodzku, z bogatą historią i znaczeniem dla lokalnej społeczności.
Obiekt znajduje się w kłodzkim Rynku, przy ulicy placu Bolesława Chrobrego 19, co czyni go łatwo dostępnym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających tę urokliwą część Kłodzka.
Historia
Na przełomie XIX wieku w Kłodzku, podobnie jak w innych miastach Śląska, zaczęto dostrzegać potrzebę stworzenia nowoczesnego domu towarowego, który mógłby prowadzić różnorodny handel detaliczny, łącząc stoiska z odmiennymi kategoriami towarów. Temat ten zainteresował kłodzkiego kupca, pochodzenia żydowskiego, Gustawa Glücksmanna, który w 1899 roku nabył kamienicę z numerem 19, znajdującą się w zachodniej części rynku. Jeszcze w tym samym roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu handlowego.
W wyniku dużej popularności i rosnącego zapotrzebowania na nowe asortymenty, właściciel podjął decyzję o gruntownej przebudowie budynku w 1903 roku. Sześć lat później, Gustaw Glücksmann zakupił dodatkowy budynek, znajdujący się na rogu obecnego placu Bolesława Chrobrego oraz ulicy Czeskiej, a oba obiekty zostały ze sobą połączone, co znacznie zwiększyło możliwości handlowe.
Niestety, w 1938 roku, na skutek wprowadzonych antysemickich ustaw norymberskich, właściciele domu towarowego zostali zmuszeni do jego sprzedaży niemieckiej firmie Hawa. Sam Gustaw Glücksmann oraz jego żona, Meta, zostali deportowani do obozu koncentracyjnego na początku lat 40. XX wieku, gdzie tragicznie zginęli.
Po zakończeniu II wojny światowej, budynki te zostały przejęte przez władze polskie i znacjonalizowane. Wkrótce potem powstał Państwowy Dom Towarowy „Sezam”, który działa do dzisiaj. Przez długi czas jego dyrektorem był Stanisław Nowicki, także pochodzenia żydowskiego, który w wyniku antyżydowskiej nagonki w 1968 roku został usunięty z zajmowanej pozycji, a następnie zmuszony do opuszczenia miasta. Po roku 1990, administrację nad obiektem przejęły władze samorządowe Kłodzka.
Architektura
Dom towarowy „Sezam” znajduje się w dwóch historycznych kamienicach z XVIII wieku, które zachwycają swoimi barokowymi cechami. Pierwsza z tych budowli, ulokowana przy placu Bolesława Chrobrego, przeszła wnikliwą rekonstrukcję w 1903 roku, którą przeprowadził architekt Andreas Ernst. W wyniku tej przebudowy, fasada kamienicy zyskała nowoczesny oraz efektowny wygląd w stylu secesji.
W 1909 roku, do domu towarowego dołączono sąsiednią kamienicę, która także przeszła przebudowę. Po tej metamorfozie, nadano jej fasadę secesyjną, co sprawiło, że oba obiekty współczesnie tworzą harmonijną całość, doskonale komponującą się z otoczeniem.
Przypisy
- a b Tamara Włodarczyk, Anna Juraschek, Sonia Kierzkowska; Przewodnik po świecie kłodzkich Żydów / Wegweiser durch die Welt der Glatzer Juden, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa 2007 r.
- a b Anna Franczukowska, Dom Towarowy Gustawa Glüksmanna, w: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, tom I (A-J), Kłodzko-Nowa Ruda 2009 r.
- Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 3, PPWK, Warszawa-Wrocław 1999 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Galeria Twierdza Kłodzko | Budynek poczty głównej w KłodzkuOceń: Dom towarowy „Sezam” w Kłodzku