Johannes I, znany również jako pierwszy przeor klasztoru augustianów w Kłodzku, odegrał istotną rolę w historii tego miejsca. Urodził się w czasach, które były świadkiem wielu zmian społecznych i religijnych. Zmarł w 1382 roku w Kłodzku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w lokalnej społeczności.
Rozpoczął swoją misję jako mnich, a jego dedykacja i zaangażowanie w działalność klasztoru trwały od roku 1350. Jako przeor, Johannes I przyczynił się do rozwoju i zabezpieczenia dziedzictwa augustianów w Kłodzku, co wpłynęło na życie duchowe tego regionu.
Życiorys
Informacje na temat życia tego augustianina są stosunkowo skromne. W jego młodości, związał się z zakonem augustianów, a w 1343 roku dołączył do grupy braci, której zadaniem było ustanowienie nowej wspólnoty augustiańskiej w Rudnicy nad Łabą, działając na zlecenie biskupa praskiego Jana z Drażic.
Na prośbę pierwszego praskiego arcybiskupa metropolity,Arnoszta z Pardubic, zajął się tworzeniem od podstaw klasztoru w Kłodzku, w rodzinnym mieście arcybiskupa, na przełomie lat 1349 i 1350. Aby zapewnić nowej wspólnocie stabilność finansową, otrzymał od Arnoszta oraz jego braci niezbyt małe dobra ziemskie znajdujące się w Szalejowie Dolnym, Żelaźnie i Starkowie.
Dzięki jego staraniom nadzorowano także wszystkich mieszkańców tych terenów, w tym wolnych sędziów, co wpłynęło na rozwój lokalnej społeczności. W 1353 roku dołączono do posiadłości zakonnych na terenie ziemi kłodzkiej nowy folwark oraz dwa młyny w Szalejowie Dolnym.
W 1365 roku, kolejny arcybiskup Jan Očko z Vlašimi wydał zgodę na utworzenie w Kłodzku szkoły dla szesnaściorga dzieci mieszkańców tego miasta, co stanowiło istotny krok w kierunku edukacji miejscowej ludności.
Johannes I był również aktywnym pisarzem, tworząc dwutomowy komentarz do psalmów, który przez lata znajdował się w bibliotece klasztornej, co świadczy o znaczeniu jego pracy intelektualnej.
Przypisy
- A. Herzig, M. Ruchniewicz, Dzieje Ziemi Kłodzkiej, Hamburg-Wrocław 2006 r., s. 47.
- W. Mrozowicz, Kronika klasztoru kanoników regularnych w Kłodzku, Wrocław 2001 r., s. 4.
- Geschichtsquellen der Grafchaft Glatz, pod red. F. Volkmera i W. Hohausa, t. 1, Habelschwerdt 1886 r., s. 140.
- Geschichtsquellen der Grafchaft Glatz, op. cit., s. 187.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej Tomko | Theodor Hubrich | Anton Ludwig | Andreas Faulhaber | Heinrich Foytisdorf | Arnoszt z Pardubic | Karl Winter | Michael Friedrich von Althann | Antoni Dudek (ur. 1949) | Gerhard HirschfelderOceń: Johannes I (przeor kłodzki)