Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku


Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdująca się w Kłodzku, jest jednym z ważnych miejsc kultu w regionie. Jest to rzymskokatolicka wspólnota, która zyskuje na znaczeniu w metropolii wrocławskiej, a także w diecezji świdnickiej.

Warto zauważyć, że parafia ta należy do dekanatu kłodzkiego, co dodatkowo podkreśla jej położenie i znaczenie w lokalnej strukturze kościelnej.

Kościół parafialny

W Kłodzku, główną rolę w życiu religijnym parafii pełni świątynia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Zlokalizowana jest w zachodniej części miasta, przy ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego, w obrębie największego osiedla wielkopłytowego, im. Leona Kruczkowskiego.

W obrębie parafii znajduje się także kościół filialny, usytuowany w Zagórzu, który nosi wezwanie Macierzyństwa NMP. Oba te miejsca stanowią ważne punkty dla wspólnoty lokalnej, oferując duchowe wsparcie i przestrzeń do modlitwy.

Charakterystyka

Parafia, której zasięg terytorialny jest dość rozległy, obejmuje szereg ulic w Kłodzku. W skład jej obszaru wchodzą:

  • Bohaterów Getta (parzyste numery),
  • Dąbrówki,
  • Dusznicka,
  • Gościnna,
  • Hołdu Pruskiego,
  • Jana Pawła II,
  • Korczaka,
  • Kościuszki (parzyste numery),
  • Lisią,
  • Partyzantów,
  • Rodzinną,
  • Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
  • Spółdzielczą,
  • Targową,
  • Wielisławską,
  • Wiosenną,
  • Wolności,
  • Anny Zelenay,
  • Zagórze.

Każda z wymienionych ulic wskazuje na zróżnicowany charakter społeczności, które są częścią tej parafii.

Historia parafii

W latach 70. XX wieku rozpoczęto budowę największego osiedla w Kłodzku, które miało pomieścić blisko 10 tysięcy mieszkańców. W ciągu kilku lat osiedle zyskało już kilka tysięcy lokatorów, a także pojawiły się pierwsze budynki mieszkalne. Zainicjowana przez mieszkańców ul. Rodzinnej inicjatywa budowy nowego kościoła została z entuzjazmem poparta przez ówczesnego proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP, ks. Bronisława Jelena. Realizacją projektu zajmowała się wrocławska kuria, wyznaczając do tego zadania ks. Ryszarda Dominika.

Projekt architektoniczny wzniesienia nowego obiektu kościelnego został stworzony przez mgr inż. Andrzeja Webera. Po jego tragicznej śmierci projekt został autoryzowany przez mgr inż. Andrzeja Sankowskiego.

Władze kościelne zaproponowały, aby teren budowy kościoła ulokować na środkowej działce budowlanej osiedla, w miejscu, gdzie ulice Hołdu Pruskiego i Rodzinna się krzyżują. To właśnie tam zrealizowano obecny zespół kościelny, wzniesiony na miejscu planowanej krytej pływalni.

Po uzyskaniu zgody na budowę kościoła ze strony Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu, władze państwowe postanowiły zezwolić na budowę ośrodka katechetyczno-duszpasterskiego, który miał obejmować salę katechetyczną oraz salę wielofunkcyjną. Ta ostatnia jednak, wobec braków finansowych na właściwy kościół, została przekształcona w kaplicę mszalną. Budowę rozpoczęto w 1982 roku, a kaplicę oddano do użytku na Boże Narodzenie tego samego roku.

W 1982 roku parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została erygowana. Pomimo przeciwności związanych z sytuacją polityczną w Polsce, parafia zdołała kontynuować swoją działalność. W 1983 roku wybudowany został blok katechetyczny, a w okresie od 1984 do 1988 roku zrealizowano obiekty administracyjno-mieszkalne.

W kwietniu 1997 roku rozpoczęto długo odkładaną budowę kościoła. Kardynał Henryk Gulbinowicz nadał budowli tytuł: Kościół-Wotum Jubileuszu Dwutysiąclecia Narodzin Pana Jezusa. Kościół oddano do użytku w stanie surowym w 2000 roku, a przez kolejny rok trwała adaptacja wnętrza, która była finansowana między innymi z darowizn parafian, takich jak witraże.

Proboszczowie

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, historia proboszczów odgrywa kluczową rolę w budowaniu wspólnoty oraz duchowego życia lokalnej społeczności.

Lp.Okres urzędowaniaImię i nazwiskoDodatkowe informacje
11982–2009ks. prałat Ryszard Dominik (1938–2010)kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża we Wrocławiu; od 18 maja 2009 roku prałat. Przeszedł na emeryturę w czerwcu 2009. Zmarł 31 stycznia 2010.
22009–2022ks. kanonik Julian Rafałkowikariusz w parafiach wrocławskich, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu we Wrocławiu na pl. Jana Pawła II. W latach 2005–2009 był prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy; od 2006 roku kanonik z rokietą i mantoletem, a od 2016 roku prepozyt Kapituły Kolegiackiej Wniebowzięcia NMP i Świętego Franciszka Ksawerego w Kłodzku. Od 2022 roku proboszcz parafii św. Barbary w Nowej Rudzie-Drogosławiu.
3od 2022ks. kanonik Stanisław KasztelanWikariusz w Lubinie, Wambierzycach oraz Kudowie-Czermnej. W 2006 roku objął probostwo w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Srebrnej Górze. Proboszcz parafii św. Barbary w Nowej Rudzie-Drogosławiu w latach 2015–2022.

Przypisy

  1. Witamy nowego proboszcza, strona parafii św. Barbary w Nowej Rudzie-Drogosławiu z dn. 10.07.2022 r. [dostęp 30.07.2022 r.]
  2. P. Awdankiewicz, Dziękując za parafian, artykuł nr 3/2009 w „Niedzieli Świdnickiej”. [dostęp 31.07.2022 r.]
  3. Zmiany księży w parafiach, artykuł w portalu Doba.pl z dn. 19.06.2015 r. [dostęp 31.07.2022 r.]
  4. Wykaz duszpasterzy parafii św. Barbary w Nowej Rudzie na jej oficjalnej stronie internetowej [dostęp 31.07.2022 r.]
  5. „Kurier Kłodzki”, nr 08/2009, s. 20.
  6. Dane Świdnickiej Kurii Biskupiej na 27.12.2009 r.
  7. Informacje na stronie internetowej parafii (dostęp: 17.10.2010 r.)
  8. Schematyzm Diecezji Świdnickiej, pod red. A. Bałabucha, Świdnica 2008 r.
  9. Andrzej Weber. My Kłodzczanie, seria zeszytów Muzeum Ziemi Kłodzkiej poświęcona wybitnym osobom powojennego Kłodzka, Kłodzko 1991 r.
  10. Rocznik Archidiecezji Wrocławskiej z 2000 roku, pod red. J. Tyrawy, Wrocław 2000 r., s. 250.

Oceń: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:15