Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Kłodzku


Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Kłodzku to wspólnota o znaczącym wpływie w regionie, która aktywnie uczestniczy w życiu religijnym miasta Kłodzko.

Jako część szerszej organizacji, otrzymuje wsparcie od innych zgromadzeń, co pozwala mu na rozwój oraz organizację różnorodnych wydarzeń.

Historia

W wyniku zmian demograficznych, takich jak przesiedlenia na Ziemie Odzyskane oraz repatriacja ludności, w latach pięćdziesiątych XX wieku w Kłodzku zaczęli osiedlać się ewangeliczni chrześcijanie, którzy wcześniej mieszkali na Wołyniu, w Kazachstanie oraz na Syberii. Powstanie społeczności zaowocowało organizacją spotkań modlitewnych w prywatnych domach. W miarę upływu czasu członkowie tej grupy nawiązali kontakty z innymi zbiorami znajdującymi się w takich miejscowościach jak Legnica, Nysa, Opole, Wrocław oraz Górny Śląsk. Wkrótce w Kłodzku zwołano samodzielny zbór, na czele którego stał Kazimierz Moraczewski z Polanicy-Zdroju, pełniący funkcję pastora aż do swojej śmierci w 1976 roku.

Rok 1976 był także przełomowy w historii wspólnoty, ponieważ w tym czasie nawrócił się Krzysztof Kwieć, który szybko objął posadę pastora kłodzkiego zboru. Do końca lat siedemdziesiątych nabożeństwa miały charakter spotkań domowych, odbywających się co tydzień w innym mieszkaniu na terenie Kotliny Kłodzkiej, w których uczestniczyło około 20 osób.

W 1980 roku decyzją zboru spotkania zostały na stałe przeniesione do domu rodziny Gałowskich w Żelaznie. W związku z tym wspólnota zmieniła nazwę na zbór w Żelaźnie. Siedziba ta służyła do 1992 roku, w tym czasie przyciągając regularnie około 35 uczestników. Organizowane były również kolonie oraz spotkania młodzieżowe, określane mianem „kursów”.

W 1992 roku zbór uzyskał od urzędu miejskiego lokal przy Rynku w Kłodzku, sąsiadujący z kamienicą „Pod Murzynem”. Miejsce to, będące wśród wiernych nazywane „katakumbami”, zostało przystosowane na potrzeby nabożeństw, a pierwsze miało miejsce w czerwcu 1992 roku. Niestety, w 2003 roku wspólnota zmuszona była opuścić tę lokalizację z powodów technicznych, co skutkowało przeprowadzką do „Klubu Seniora” przy ul. Armii Krajowej, gdzie spotkania trwały przez następne dwa lata.

Ostatecznie zbór zaadaptował budynek na modlitwy przy ul. Rodzinnej 73–75 na Osiedlu Kruczkowskiego. W początkach lat dwudziestych XXI wieku liczba uczestników nabożeństw wzrosła do 50-80 osób, co wskazuje na dynamiczny rozwój zbory i jej aktywną rolę w życiu lokalnej społeczności.

Działalność

W Członkowie Wspólnoty Zielonoświątkowej w Kłodzku mogą liczyć na duchowe prowadzenie ze strony pastora Krzysztofa Kwietnia, a jego zastępca, Waldemar Kempski, wspiera go w codziennych zadaniach. Nabożeństwa odbywają się regularnie, trzy razy w tygodniu, w przytulnym domu modlitwy, który ma swoją siedzibę przy ul. Rodzinnej 73-75. W ramach działalności zboru prowadzone są także szkółki niedzielne oraz spotkania młodzieżowe, co sprzyja rozwijaniu duchowości wśród najmłodszych.

Wspólnota w Kłodzku nie ogranicza swojej działalności tylko do lokalnych nabożeństw. Od 1999 roku angażuje się w charytatywną akcję „Gwiazdkowa Niespodzianka” (Samaritan’s Purse) na terenie powiatu kłodzkiego. W 2008 roku rozpoczęły się też działania pomocowe skierowane na wspieranie sierot i wdów w zachodniej Ugandzie. Dodatkowo, zbór prowadzi misję więzienną, która obejmuje pracę ewangelizacyjną wśród osadzonych w Zakładzie Karnym w Kłodzku.

Regularnie organizowane są również konferencje szkoleniowo-integracyjne, skierowane do chrześcijańskich pracowników, którzy prowadzą działania w więzieniach oraz pracują z osobami bezdomnymi i uzależnionymi. Wokół zboru prężnie działa Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów, który zajmuje się szerzeniem Ewangelii poprzez dystrybucję egzemplarzy Nowego Testamentu.

Co roku, od 2011, w czerwcu odbywają się ważne konferencje dla rodzin chrześcijańskich, które gromadzą członków lokalnej wspólnoty oraz gości z sąsiednich zborów, takich jak ten w Dankowicach i Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Walimiu. Dodatkowo, z inicjatywy dyrekcji Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy-Zdroju oraz kierownictwa Kliniki Medycyny Paliatywnej, członkowie zboru zaangażowali się w duszpasterską działalność w tej placówce, wspierając nie tylko pacjentów, ale również personel.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Historia zboru [online], chwz.dobryzasiew.info [dostęp 24.06.2024 r.]
  2. a b c Lista zborów [online], chwz.info.pl [dostęp 23.06.2024 r.]

Oceń: Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Kłodzku

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:9