Andrzej Franciszek Bator to wybitny polski prawnik, który odgrywa znaczącą rolę w dziedzinie nauk prawnych. Urodził się 27 sierpnia 1956 roku w Kłodzku, gdzie rozpoczęła się jego wyjątkowa kariera akademicka.
Jako profesor nauk prawnych, specjalizuje się w filozofii prawa, a także w teorii państwa i prawa, co czyni go cenionym autorytetem w tych dziedzinach. Jego osiągnięcia są ściśle związane z uczelniami we Wrocławiu i Wałbrzychu, gdzie pełnił funkcję nauczyciela akademickiego, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.
Życiorys
Andrzej Bator to postać, której życie i kariera reflektują zaangażowanie w prawa i administrację. Urodził się w 1956 roku w Kłodzku, miejscu, które towarzyszyło mu w dzieciństwie oraz w młodzieńczych latach. Swoją edukację rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego, gdzie zdobywał wiedzę, która później miała zaprocentować w jego życiu zawodowym.
W 1975 roku, po pomyślnie złożonym egzaminie maturalnym, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończył z tytułem magistra w 1979 roku. Jego pierwsze kroki w zawodzie prawnika stawiał w Sądzie Rejonowym w Kłodzku, a następnie pracował na Wydziale Prawa i Administracji.
W 1988 roku zdobył stopień naukowy doktora, broniąc pracy pt. „Norma planowania gospodarczego a system prawa PRL”, pod okiem promotora, prof. Stanisława Kaźmierczyka. Osiągnięcia te zaprowadziły go do uzyskania w 2000 roku stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych w specjalności teoria prawa, na podstawie jego dorobku naukowego oraz rozprawy dotyczącej „Użycia normy prawnej w regulacji stosunków gospodarczych”.
W 2003 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa, której stał się kierownikiem. Jego osiągnięcia na polu akademickim zostały docenione, gdy w 2004 roku, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk prawnych.
Poza pracą na Uniwersytecie Wrocławskim, Andrzej Bator dzielił się swoją wiedzą także w Międzywydziałowym Instytucie Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu, gdzie był współtwórcą i dyrektorem Instytutu Administracji Publicznej. W latach 2003-2008 pełnił funkcję prorektora tej uczelni.
W 2017 roku Andrzej Bator został członkiem rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego, co podkreśla jego ciągłe zaangażowanie w rozwój nauki i administracji w Polsce.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Zainteresowania badawcze Andrzeja Batora skupiają się przede wszystkim na filozofii prawa, teorii państwa oraz zagadnieniach związanych z prawem. Specjalizuje się również w instrumentalizacji prawa, analizie kompetencji prawnych i prawniczych, jak również w kontekście globalizacji. Jest uznawanym w środowisku ekspertem, którego opinie prawne są regularnie zamawiane przez wiele instytucji publicznych, w tym Kancelarię Sejmu RP.
W swym dorobku posiada ponad 45 publikacji, w tym 36 jest jego indywidualnym wkładem. Ponadto, wykazał się jako promotor, **wypromował 3 doktorów**. Wśród jego znaczących dzieł można wymienić:
- Normy planowania gospodarczego w systemie prawa, Wrocław 1992,
- Wprowadzenie do nauk prawnych: materiały dla studentów I roku prawa i administracji, Wrocław 1997,
- Wstęp do prawoznawstwa oraz wykładni i stosowania prawa: materiały i pytania egzaminacyjne, Wrocław 1998,
- Użycie normy prawnej w regulacji stosunków gospodarczych, Wrocław 2000,
- Prawniczy słownik wyrazów trudnych, Wrocław 2004,
- Wprowadzenie do nauk prawnych: leksykon tematyczny, Warszawa 2006,
- Myślenie analityczne w nauce prawa i praktyce prawniczej, Wrocław 2010.
Za swoje liczne osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany, w tym indywidualną Nagrodą Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w 1999 roku oraz Złotym Medalem Rektora PWSZ w Wałbrzychu w 2012 roku.
Przypisy
- Prof. Mirosław Wyrzykowski: Pozakonstytucyjna zmiana ustroju staje się faktem. O tym trzeba debatować, panie Prezydencie. oko.press, 26.08.2017 r. [dostęp 31.08.2017 r.]
- a b c d e f Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 11, Nr 2 (107), luty 2005, s. 19.
- Z. Szczepaniak, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku 1945-2005, Kłodzko 2005, s. 254. [dostęp 29.05.2012 r.]
- Norma planowania gospodarczego a system prawa PRL w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 30.05.2012 r.]
- Użycie normy prawnej w regulacji stosunków gospodarczych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 30.05.2012 r.]
- Prof. Andrzej Franciszek Bator, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.05.2012 r.]
- Inauguracja roku akademickiego w wałbrzyskiej PWSZ w 2012 roku [dostęp 30.05.2012 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Na podstawie listy absolwentów SP nr 1 im. A. Mickiewicza w Kłodzku z 1971 roku.
- Stan publikacji na koniec 2004 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Tomasz Nowicki | Friedrich Wilhelm Hemprich | David Origanus | Zdzisław Porosiński | Johann Christoph Schambogen | Janusz Laska | Mirosława Czarnecka | Krystyna Oniszczuk-Awiżeń | Bożena Czerny | Elżbieta Lonc | Friedrich Wilhelm RiemerOceń: Andrzej Bator