Tomasz Nowicki to postać niezwykle interesująca w polskim świecie akademickim oraz kulturowym. Urodził się 8 października 1978 roku w Kłodzku, gdzie rozpoczął swoją edukację, która doprowadziła go do zawodu historyka sztuki. Jego wiedza oraz pasja do historii sztuki pozwoliły mu na osiągnięcie wielu sukcesów oraz na aktywne uczestnictwo w życiu akademickim.
W latach 2009–2020 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej. Jego kadencja w tej roli przyczyniła się do rozwoju muzeum oraz zwiększenia jego znaczenia w regionie. Tomasz Nowicki angażował się także w działalność samorządową, co czyni go postacią nie tylko związaną z nauką, ale również z życiem społecznym.
Życiorys
Tomasz Nowicki to osoba, która rozpoczęła swoją życiową drogę w 1978 roku, w malowniczym Kłodzku. Swoją edukację podstawową odbył w Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka położonej w Lądku-Zdroju. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Andrzeja Zawady, gdzie zdobywał wiedzę i umiejętności, które przygotowały go do dalszej edukacji.
W 1997 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, podjął decyzję o studiowaniu historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i PedagogicznychUniwersytetu Wrocławskiego. Jego determinacja i ciężka praca zaowocowały uzyskaniem tytułu magistra w 2002 roku. W tym samym czasie, był stypendystą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii, w ramach prestiżowego programu MATRA. Nie poprzestał na tym i skorzystał z możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy, kończąc podyplomowe studia dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Kariera zawodowa Tomasza Nowickiego obejmowała lata 2002–2007 oraz 2008, kiedy to był zatrudniony w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie pełnił rolę kierownika Działu Sztuki. Jako osoba zaangażowana w działalność kulturalną, brał również udział w zakładaniu Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego, która znajduje się w jego rodzinnym Lądku-Zdroju. Poza tym, sprawował funkcję nauczyciela akademickiego na Wydziale Turystyki w Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” w Kłodzku i aktualnie wykłada w Wyższej Szkole Medycznej w tym samym mieście.
W dniu 1 stycznia 2009 roku, po wygranym konkursie, objął stanowisko dyrektora Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, które pełnił aż do grudnia 2020 roku, kiedy to zdecydował się na nową rolę jako prodziekan ds. studenckich w kłodzkiej uczelni medycznej.
Jako aktywny samorządowiec, w latach 2014-2018 był członkiem Rady Miasta i Gminy Lądek-Zdrój, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego. Obecnie, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uczestniczy w pracach Rady Powiatu Kłodzkiego VI kadencji, gdzie zasiada od 2018 roku, a do 27 października 2020 roku był członkiem Klubu Radnych PiS. W 2019 roku został powołany na prezesa Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, jednak funkcji tej ostatecznie nie objął.
Jest także członkiem krakowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz kłodzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dodatkowo, przynależy do Mocnej Grupy Blogerów, gdzie wymienia się doświadczeniami i wiedzą w dziedzinie blogowania oraz mediów.
Źródła
W literaturze dostępne są różne źródła, które dostarczają informacji na temat Tomasza Nowickiego. Należy do nich m.in. publikacja: Ponikowska Łada, Sikorski Marek, zawarta w „Popularnej Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej”, pod redakcją J. Laski oraz M. Kowalcze, tom 3, wydanej w Kłodzku w 2011 roku, strona 32.
Kolejnym źródłem jest prywatna strona Tomasza Nowickiego, która była dostępna online do dnia 3 lutego 2021 roku.
Przypisy
- Damian Bednarz, Tomasz Nowicki nie jest już dyrektorem Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, artykuł w „klodzko.naszemiasto.pl” z dn. 23.12.2020 r. [dostęp 04.02.2021 r.]
- Władze WSM w Kłodzku w kadencji 2020-2024. [on-line] [dostęp 04.02.2021 r.]
- a b Informacje zamieszczone na prywatnej stronie Tomasza Nowickiego. [on-line] [dostęp 04.02.2021 r.]
- Dane na podstawie oświadczenia majątkowego [online], www.biuletyn.net.
- Kluby Radnych Rady Powiatu Kłodzkiego
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Friedrich Wilhelm Hemprich | David Origanus | Zdzisław Porosiński | Johann Christoph Schambogen | Janusz Laska | Mirosława Czarnecka | Krystyna Oniszczuk-Awiżeń | Bożena Czerny | Elżbieta Lonc | Friedrich Wilhelm Riemer | Andrzej BatorOceń: Tomasz Nowicki