UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kłodzko - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Friedrich Wilhelm Hemprich


Friedrich Wilhelm Hemprich to postać, która zapisała się na kartach historii jako niemicki zoolog i lekarz, niezwykle utalentowany odkrywca oraz badacz regionu Erytrei. Urodził się 24 czerwca 1796 roku w Kłodzku, gdzie zaczęły kształtować się jego zainteresowania naukowe.

W trakcie swojego krótkiego, ale intensywnego życia, Hemprich zdołał zdobyć wiedzę oraz doświadczenie, które przyczyniły się do zrozumienia różnorodności biologicznej Afryki. Jego prace naukowe oraz odkrycia, jak na przykład te dokonane podczas eksploracji Erytrei, uczyniły go ważną postacią w dziedzinie zoologii.

Niestety, zmarł 30 czerwca 1825 roku w Massawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe.

Życiorys

Friedrich Wilhelm Hemprich był wybitnym naukowcem, który przyszedł na świat w 1796 roku w Kłodzku. Tam spędził swoje dziecięce lata oraz okres młodzieńczej edukacji. Następnie podjął studia z zakresu medycyny w Wrocławiu oraz Berlinie. W stolicy Niemiec nawiązał bliską przyjaźń z Christianem Gottfriedem Ehrenbergiem, z którym łączyła go pasja do nauk przyrodniczych.

Po zakończeniu studiów Hemprich pozostał na Uniwersytecie Humboldtów, gdzie pełnił rolę wykładowcy, prowadząc zajęcia z fizjologii porównawczej. W 1820 roku napisał także dzieło zatytułowane Grundriss der Naturgeschichte, które jest uznawane za ważne kompendium z zakresu historii naturalnej. Poza działalnością akademicką, w wolnych chwilach badał gady i płazy u boku Martina Lichtensteina.

W 1820 roku Hemprich i Ehrenberg zostali zaproszeni do uczestnictwa w wyprawie archeologicznej do Egiptu. Ekspedycja ta, która miała na celu badanie tajemnic tego regionu, została zorganizowana pod przewodnictwem pruskiego generała Heinricha Menu von Minutoli oraz sponsorowana przez Akademię Berlińską. W 1821 roku, w trakcie swojej podróży wzdłuż Nilu, dotarli do Nubii, gdzie spędzili przywódczo dwa lata na badaniu natury tej części Egiptu.

W 1823 roku Hemprich oraz Ehrenberg przepłynęli przez Zatokę Sueską do El Tur, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj. Tam pozostali przez dziewięć miesięcy, gdzie ich badania dotyczyły także Góry Synaj. Ehrenberg zyskał miano jednego z pierwszych przyrodników, którzy zaczęli analizować życie morskie Morza Czerwonego. W 1824 roku kontynuowali swoją podróż do Libanu, skąd z Beirutu udali się w góry Libanu, zakładając obozowisko w Bcharre. W sierpniu tego samego roku ponownie wrócili do Egiptu.

W listopadzie ekspedycja wznawia swoje wędrówki, poruszając się wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, czując potrzebę odwiedzenia kolejnych portów, w tym Dżuddy. Ostatecznie przybyli do Massawy, znajdującej się w Erytrei, z zamiarem zbadania gór w Abisynii. Jednakże tragicznie, podczas tej części podróży Hemprich zmarł na febrę, a jego ciało znalazło spoczynek na wyspie Toalul. Ehrenberg wrócił samotnie do Europy.

W 1828 roku Ehrenberg opublikował rezultaty swoich badań przeprowadzonych na północno-wschodniej Afryce. Dzieło to zawierało liczne dotychczas niepublikowane dane, a wszystkie zebrane próbki z wyprawy zostały umieszczone w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Zgromadzone materiały obejmowały imponującą liczbę 46 000 egzemplarzy botanicznych, w tym 3000 gatunków zwierząt oraz 34 000 okazów związanych z około 4000 różnych gatunków. Wśród zgromadzonych miał znajdować się także szereg nowych gatunków, które wzbogaciły dotychczasową wiedzę o bioróżnorodności regionu.

Nazwisko Hempricha stało się również inspiracją dla nazewnictwa wielu gatunków, takich jak dzioborożce (Lophoceros hemprichii) oraz mewy (Larus hemprichii).

Prace

Friedrich Wilhelm Hemprich był znanym przyrodnikiem, który przyczynił się do rozwoju wiedzy w swojej dziedzinie. Jego prace naukowe mają istotne znaczenie dla dalszego badania przyrody oraz jej zjawisk.

  • Symbolæ physicæ. Mittler, Berlin 1828–33, współautor: Christian Gottfried Ehrenberg,
  • Reisen in Aegypten, Libyen, Nubien und Dongola, Berlin 1828,
  • Grundriß der Naturgeschichte für höhere Lehranstalten, Berlin 1820–29.

Oceń: Friedrich Wilhelm Hemprich

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:18