UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kłodzko - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Elżbieta Lonc


Elżbieta Lonc, urodzona 11 listopada 1951 roku w Kłodzku, a zmarła 6 marca 2017 roku we Wrocławiu, była znaczącą postacią w dziedzinie biologii w Polsce.

W szczególności jej specjalnością była parazytologia, dziedzina nauki zajmująca się badaniem organizmów pasożytniczych oraz ich wpływem na organizmy żywicielskie.

Jako uznany nauczyciel akademicki, Lonc była związana z uczelniami zarówno we Wrocławiu, jak i w Wałbrzychu, gdzie przyczyniła się do kształcenia wielu studentów i rozwijania badań naukowych w swojej specjalności.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Elżbieta Lonc przyszła na świat w 1951 roku w malowniczym Kłodzku. Swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość spędziła w Bardzie, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Po tym okresie kontynuowała edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, które zakończyła w 1969 roku. Następnie, z pasją do nauki, podjęła studia biologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, zdobywając dyplom magistra w 1974 roku. Bezpośrednio po uzyskaniu tytułu rozpoczęła karierę akademicką w swojej macierzystej uczelni, zaczynając od asystenta, przez adiunkta, aż po profesora nadzwyczajnego, a później prof. zwyczajnego. Równocześnie z tymi obowiązkami podjęła studia doktoranckie, w wyniku czego w 1979 roku uzyskała stopień doktora.

W celu poszerzenia swoich horyzontów badawczych, wyjechała na sypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych. W 1988 roku na podstawie rozprawy pt. Phenetic classification of Ricinidae /Phthiraptera:Amblycera/ Rada Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie medycyny specjalizującego się w parazytologii. Z kolei w 1999 roku otrzymała tytuł profesora nauk biologicznych.

Działalność na Uniwersytecie Wrocławskim

Na Uniwersytecie Wrocławskim, Elżbieta Lonc pełniła szereg istotnych ról. W latach 1990-1996 była prodziekanem ds. dydaktycznych na Wydziale Nauk Przyrodniczych UWr. Była także przewodniczącą Rady Programowej w kierunku ochrony środowiska w latach 1992-2007. Często zasiadała także w Senacie uczelni, w tym w komisjach zajmujących się badaniami naukowymi, współpracą międzynarodową oraz nauczaniem. Pełniła funkcję kierownika Zakładu Parazytologii Ogólnej w Instytucie Mikrobiologii UWr w latach 1996-2003. Od 2007 roku jest kierownikiem Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Ochrony Środowiska.

Działalność na PWSZ w Wałbrzychu

Z chwilą utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu w 1999 roku, Elżbieta Lonc aktywnie przyczyniła się do rozwoju tego ośrodka, z inicjatywy prof. Jerzego Wyrzykowskiego. Już niedługo potem zasiadła w senacie tej uczelni. W 2008 roku została wybrana na rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. W ciągu jej kadencji, udało się znacząco rozbudować infrastrukturę uczelni, w tym zbudować aulę PWSZ dzięki dofinansowaniu unijnemu oraz pozyskać budynek po byłej filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także rozpocząć budowę domu studenckiego. Wprowadzone zostały nowe kierunki studiów, takie jak architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, a także bezpieczeństwo i higiena pracy. Zainaugurowano również studia drugiego stopnia – magisterskie uzupełniające. 12 kwietnia 2012 roku została ponownie wybrana na rektora na drugą kadencję.

Działalność naukowa

Jej badania koncentrują się na ekologii oraz ochronie środowiska, z szczególnym uwzględnieniem parazytologii, biologii drobnoustrojów i ich wektorów. W swoim dorobku naukowym posiada łącznie 173 publikacje, w tym 133 po uzyskaniu habilitacji. W skład jej dorobku weszły oryginalne prace, podręczniki, skrypty, rozdziały książek, a także redakcje monografii i materiałów konferencyjnych. Do tej pory promowała 5 doktorów oraz ponad 50 magistrów. Do najbardziej znaczących jej publikacji można zaliczyć:

  • Zajęcia praktyczne z parazytologii dla studentów biologii, Wrocław 1994,
  • Principles of modern protozoological parasitology, Wrocław 2000,
  • Współczesne trendy w edukacji środowiskowej, Wrocław 2003,
  • Dzieje parazytologii polskiej w latach 1945-2000, Wrocław 2004,
  • Ekologia i ochrona środowiska : podręcznik dla studentów, Wałbrzych 2005,
  • Atrakcyjność przyrody i turystyki na Ziemi Wałbrzyskiej, Wałbrzych 2010.

Elżbieta Lonc była wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowo-dydaktyczne, otrzymując m.in. liczne nagrody rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej w 1997 roku, nagrodę zespołową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2007 roku oraz Złoty Krzyż Zasługi w 1995 roku. Ponadto aktywnie uczestniczy w pracach wielu towarzystw naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biometrycznego, Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiej Akademii Nauk oraz amerykańskiego towarzystwa „Society for Vector Ecology”.

Życie prywatne

Elżbieta Lonc była wdową i miała syna Krzysztofa, który urodził się w 1979 roku. Jest prawnikiem, który aktualnie kończy asesurę w Gliwicach. Po jej śmierci została pochowana na cmentarzu parafialnym w Przyłęku w gminie Bardo.

Przypisy

  1. Elżbieta Węgrzyn: Akademicki Wałbrzych: Rozmowa z Rektorem PWSZ AS. klodzko.naszemiasto.pl, 29.01.2013 r. [dostęp 13.03.2017 r.]
  2. Wybory 2012. 13.04.2012 r. [dostęp 08.09.2012 r.]
  3. Informacje na stronie Instytutu Genetyki i Mikrobiologii Wydziału Nauk Biologicznych UWr. microb.uni.wroc.pl. [dostęp 04.08.2012 r.]
  4. Phenetic classification of Ricinidae /Phthiraptera:Amblycera/ w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 15.04.2012 r.]
  5. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 5, Nr 9 (42) sierpień 1999, s. 6.
  6. a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 5, Nr 9 (42) sierpień 1999, s. 5.

Oceń: Elżbieta Lonc

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:9